'İngrid Betancourt çok zor durumda'

  • Giriş : 28.02.2008 / 09:49:00

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) gerillalarının dün serbest bıraktığı milletvekillerinden biri, 2002'de kaçırılan Fransa-Kolombiya çifte vatandaşı kadın siyasetçi İngrid Betancourt'in "çok zor bir durumda olduğunu" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

6 yıldır gerillaların elinde bulunan ve dün Uluslararası Kızılhaç ve Venezuela İçişleri Bakanına teslim edilen 4 kişiden biri olan Luis Eladio Perez, Caracas yakınındaki havaalanında yaptığı açıklamada, Betancourt'un "son derece zor durumda" olduğunu ifade etti.

Betancourt'u son olarak 4 Şubatta gördüğünü kaydeden Perez, Kolombiya radyosu Caracol'a yaptığı açıklamada da gerillaların Betancourt'a çok kötü davrandığını, saldırdıklarını ve Betancourt'un insanlık dışı durumlara maruz kaldığını belirtti.

-VENEZUELA DEVLET BaŞKANI CHAVEZ'DEN FARC LİDERİNE ÇAĞRI-

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ise FARC lideri Manuel Marulanda'ya Betancourt'un acilen güvenli bir yere götürülmesi çağrısında bulundu.

Chavez, Betancourt'un serbest bırakılabilmesi için bazı kanallarla gerillalara mesaj göndereceğini söyledi.

FARC, Chavez tarafından yapılan arabuluculuk çerçevesinde, 6 yıldır elinde bulunan eski milletvekilleri Gloria Polanco ve Orlando Beltran ile eski senatörler Luis Eladio Perez ve Jorge Gechem'i serbest bırakmıştı.

Betancourt, 23 Şubat 2002'den bu yana gerillaların elinde bulunuyor.

Gerillalar, 40 yıldır devlete karşı sürdürdükleri savaşta gerek ellerini güçlendirmek gerekse fidye için yüzlerce kişiyi rehin aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious