İnmeyen akaryakıt fiyatlarına isyan

İnmeyen akaryakıt fiyatlarına isyan.12662
  • Giriş : 10.10.2008 / 17:22:00

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, petrol fiyatlarının son 3 ayda yüzde 40 oranında düştüğünü belirterek, mazot fiyatının da aynı oranda düşürülmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kiraz, yaptığı yazılı açıklamada, ham petrolün varil fiyatının son 3 ayda yaklaşık yüzde 40 azaldığını ve 147 dolardan 90 doların altına düştüğünü ifade etti.

Petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak akaryakıt pompa çıkış fiyatlarının da yüzde 40 düşmesi gerektiğini öne süren Kiraz, şunları kaydetti:

''Petrol fiyatları yükseldiğinde artış oranları haftalık pompa satış fiyatlarına yansırken, fiyatlar düştüğünde neden yansıtılmıyor? Fiyatlar aynı, ÖTV ve KDV aynı. O halde yüzde 40, yani 60 dolarlık fark neden tedarikçi, anabayi ve bayilere bırakılıyor?

Dünyada en pahalı yakıtı Türkiye kullanıyor. Çiftçimiz de dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyor. Bu durumda diğer ülke çiftçileriyle nasıl rekabet edebilirler? Fiyatların yüzde 40 düşürülmesi gerekirken aynı kalması, çiftçiye mazot girdisinde artı maliyet olarak yansıyor. Bu haksızlık ortadan kaldırılmalıdır. Akaryakıt fiyatlarının, özellikle çiftçimiz için mazot fiyatının hemen normal değerine indirilmesini, yani yüzde 40 daha düşürülmesini istiyoruz. Türk çiftçisi, mazotun litresini 3 YTL yerine 2,5 YTL'ye kullanmalı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*