İnönü, Atatürk'ü kıskanıyor muydu?

  • Giriş : 29.01.2007 / 00:00:00

Murat Bardakçı'nın ortaya çıkardığı "İnönü Köşk'e çıkınca, Atatürk'ün heykelini kaldırdı" haberi için konuştular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ALTEMUR KILIÇ: İnönü dalkavuklara boyun eğdi, paraya resmini koydu.

İLBER ORTAYLI: Savaş kahramanları arasında kıskançlık vardı.

ERHAN AFYONCU: Paşa kendini lider kabul ettirmek istemiş.

İnönü, Atatürk'ü kıskanıyor muydu?

Atatürk'ün heykelinin, ölümünden 8 gün sonra söktürüldüğü haberi ses getirdi. Dönemin uzmanları komutanlar arasında gerilimler yaşandığını doğruluyor.

Murat Bardakçı'nın gündeme getirdiği, Atatürk'ün naaşı henüz Dolmabahçe Sarayı'nda katafalktayken ölümünden 8 gün sonra heykelinin devlet tarafından söktürülmesi yankı buldu. Altemur Kılıç, babası Ali Kılıç'ın da bunları anılarında anlattığını söylerken İlber Ortaylı, "Garip bir devirdir. İstiklal Savaşı kahramanları arasında bir kıskançlık olmuştur. Fazla irdelememek gerekir" dedi. Yrd. Doç. Erhan Afyoncu ise "O dönemde Atatürk'ün resmi paralardan ve pullardan kaldırılmış İsmet Paşa'nın resmi konulmuştur. Paşa kendini lider kabul ettirmek istemiş. Atatürk'ü yeniden gündeme getiren Demokrat Parti olmuştur" diye konuştu.

BELGELER ORTAYA KOYUYOR

Dolmabahçe Sarayı arşivinde bulunan saray mimarı F. Akyal imzalı belgede, Atatürk'ün naaşı katafalkta daha vatandaşların ziyaretine açıkken heykelinin kaldırılması için 18 Kasım 1938 tarihli yazı yazıldığını ortaya koyuyor. 22 Kasım 1938 tarihli diğer bir belgede ise ticaret yapan Sait Sapmaz, Milli Saraylar Direktörlüğüne gönderdiği faturada heykeli kaldırmak için yaptığı masrafları yazıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious