İnönü Rektörü'nden ilginç açıklamalar

İnönü Rektörü'nden ilginç açıklamalar.8630
  • Giriş : 19.05.2008 / 15:50:00

İnönü Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Türkiye'nin bağımsız bir ülke olmaktan çok bir müstemleke görünümü kazandığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle yazılı bir açıklama yapan Rektör Hilmioğlu ilginç tespitlerde bulundu.

Rektör Hilmioğlu, çıkarılan Vakıflar yasası ile İstanbul'da Ortadoks Din Devleti kurulmaya çalışıldığını ileri sürdü.

Hilmioğlu, insan hakları ve demokrasi adına ülkede laik Müslüman çatışması çıkarıldığını, etnik farklılıkların kışkırtıldığını ve AB ilerleme raporunda Lozan'a aykırı yeni azınlıklar oluşturulmaya çalışıldığını iddia etti.

19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlayan bağımsızlık savaşının her aşamasında Atatürk'ün "Ya istiklal ya ölüm" düşüncesinin egemen olduğunu belirten Rektör Hilmioğlu, "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir" diyen Atatürk'ün bu ilkesinin kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin de temel ilkesini oluşturduğunu kaydetti.

Mustafa Kemal Atatürk'ün kaybının üzerinden geçen 70 yıl sonra bu temel ilkeden çok önemli sapmalar olduğunu belirten Rektör Hilmioğlu, "Ülkemiz tarım ve sanayide ulusal politikaların terk edildiği, limanlar, yer altı kaynakları, haberleşme sektörü, bankacılık ve finans sektörü ile Cumhuriyetin kazanımı sanayi kuruluşlarının özelleştirme adı altında üretimden düşürüldüğü veya yabancılara satıldığı, böylece devletin ekonomik gücünü önemli ölçüde kaybettiği bir dönemi yaşamaktadır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious