İnönü Üniversitesi başörtüsü yasağıyla da yetinmedi

İnönü Üniversitesi başörtüsü yasağıyla da yetinmedi  .11980
  • Giriş : 28.02.2008 / 12:37:00

İnönü Üniversitesi kampus içinde öğrenciler için yapılan nizamiyeden okula aldığı başörtülü öğrencileri üniversite giriş kapısında başlarını açtırarak içeri almaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa'da yapılan değişikliğe rağmen başörtüsüne karşı çıkan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu, öğrencilerin başörtüsü ile kampüs içindeki nizamiyeye dahi gelmesine izin vermiyor. Üniversite giriş kapısında otobüslerden indirilen öğrenciler güvenlik biriminden geçtikten sonra tekrar otobüse binerek fakültelerine gidiyor. Otobüsler başörtülü öğrencilerin başlarını açmalarını beklemiyor. Başörtülü öğrenciler ise giriş kapısı yanında bulunan odada başlarını açtıktan sonra fakültelerine kadar yürümek zorunda kalıyor.

İnönü Üniversitesi'nin bu tutumuna Hukukçular Derneği Malatya Şube Başkanı Necati Karabay'dan tepki geldi. Karabay, anayasada yapılan değişikliğin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanması ile bu uygulamanın başladığını belirterek, "Daha önce öğrencilerimiz otobüsle içeri kadar girebiliyordu. Orada ikna odalarında başörtülerini açıyorlardı. Şimdi ise kapının önünde indiriliyorlar ve burada başları açıldıktan sonra içeri girebiliyorlar" dedi.

Güvenlik görevlileri ise uygulamanın türbanla bir ilgisinin olmadığını ve güvenlik gerekçesi ile yapıldığını iddia etti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir öğrenci daha önce otobüslerin kampus içerisine girdiğini ve kendilerinin Fen Edebiyat Fakültesi önündeki kontrol noktasında başlarını açtıktan sonra derslere girdiklerini belirtti. Çarşamba günü ise uygulamanın değiştiğini ve otobüslerden üniversite önünde indirildiklerini dile getiren öğrenci, "Burada başımızı açıyoruz. Biz başımızı açıp gelinceye kadar otobüs diğer öğrencileri alarak gitmiş oluyor. Biz kapıdan fakültelerimize kadar yürümek durumunda kalıyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious