'İnönü yaşamını ülkemize adamıştır'

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Sezer, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün, Türkiye'nin çağdaşlaşma ve demokrasi tarihinde özgün yeri bulunduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün vefatının 33. yıl dönümü dolayısıyla Erdal İnönü ve Özden Toker'e birer telgraf gönderdi. Cumhurbaşkanı Sezer'in telgrafı şöyle:

“Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucularından, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın büyük komutanı, seçkin devlet ve siyaset adamı Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün aramızdan ayrılışının 33. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.

Ulusal bağımsızlık savaşının kazanılmasında, Cumhuriyet'in kurulmasında ve yücelmesinde değerli katkıları olan İsmet İnönü, yaşamını ülkemizin gelişmesine güçlenmesine ve Cumhuriyet'le başlatılan çağdaşlaşma atılımlarının kesintisiz sürdürülmesine adamıştır.

İsmet İnönü'nün devlet ve siyaset anlayışı, ilkeli çizgisi, dış politikadaki bilge tavrı ve hizmetleri ile Türkiye'nin çağdaşlaşma ve demokrasi tarihinde özgün yeri bulunmaktadır.

Yüce Atatürk'ün en büyük destekçisi ve dava arkadaşı olan Türkiye'nin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması için özveriyle çalışan İnönü, ulusumuzun büyük sevgisini ve saygısını kazanmıştır.

Türk Ulusu, İsmet İnönü'nün değerli hizmetlerini ve saygın kişiliğini her zaman gönül borcuyla anacaktır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious