İnşaat devleri vergide sıralamada yok

İnşaat devleri vergide sıralamada yok.50950
  • Giriş : 13.05.2009 / 12:06:00

Türkiye'nin en çok kurumlar vergisi ödeyen şirketleri açıklandı. İlk 100 firma arasında sadece iki inşaat firması yer alıyor. Oysa Türkiye'den 23 şirket dünya devler liginde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanlığı 2008 yılında Türkiye'nin en çok vergi ödeyen şirketlerini açıkladı. Nisan ayında vergi rekortmeni 100 kişiden oluşan gelir vergisi listesi açıklanmıştı. Bir süre önce de en zengin 100 isim açıklanmıştı.

Ancak söz konusu 3 liste incelendiğinde ortaya çarpıcı sonuçlar çıkıyor. Özellikle son yıllarda büyük bir atılım yapan inşaat firmalarını zenginler arasında yer alırken vergi listelerinde ne kendileri ne de şirketlerini görmek mümkün.

Rotahaber, her üç listeyi yan yana koydu. Türkiye'nin en zengin listesinde olup da Türkiye'nin en çok vergi veren 100 ismi ve 100 şirketi arasında kimlerin olup olmadığını tek tek karşılaştırdık. Ancak ortaya beklentimizden de çarpıcı bir tablo ortaya çıktı.

Her üç listede göze çarpan ilginç nokta ise Türkiye'nin özellikle son dönem büyüyen inşaat zenginlerinin ne birey olarak ne de kurum olarak bu listelerde görülmemesi oldu. Forbes'un açıkladığı liste kişilerin servetlerini yansıtıyor. Vergi rekortmenleri listesi ise bir önceki yıl elde edilen kazançlar üzerinden alınıyor.

En çok vergi veren 100 şirket:

Her ne kadar kazanç ve servet farklı kavramlar olsa da Türkiye'nin en zengin 100 listesine giren birinin vergide sanatçı, avukat ve doktorların altında kalması ilgi çekici bir fotoğraf veriyor. Türkiye'deki en zengin 100 kişiyi her yıl Forbes Dergisi yaptığı araştırmayla yayınlıyor. Vergi rekortmenleri ve Forbes'un hazırladığı süper zenginler ligi karşılaştırıldığında arada önemli bir sorun olduğunu gözler önüne seriyor. Çünkü 2008 gelirleri baz alınarak hazırlanan listeler karşılaştırıldığında 100 süper zenginden tam 48 kişinin farklı nedenlerle de olsa vergi rekortmenleri listesinde yer almadığı ortaya çıkıyor.

Rotahaber.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*