İnşaat işçilerinin alacak eylemi

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanlığınca, Antalya'da bir inşaat şirketine yaptırılmakta olan cezaevi inşaatında çalışan 5 işçi, alacaklarının yüklenici firma tarafından ödenmediği gerekçesiyle eylem başlattılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cezaevi inşaatının yapımını üstlenen yüklenici firma Okkan İnşaat'a iş yapmak üzere taşeron şirket kuran Zeki Kaçmaz ile bu firma ve Okkan İnşaat şirketi adına çalışan 5 işçi, toplam 67 işçinin 105 bin YTL tutarındaki alacaklarının üç aydan beri ödenmediğini öne sürdüler. Zeki Kaçmaz, Abdulsamet Özkılıç, Erdal Kaya, Aziz Elçin ve Murat Açıkalın adlı işçiler, cezaevi inşaatı şantiyesindeki ofise gelerek, içeriye bir LPG tüp koydular, üzerlerine ve çevreye bidonla benzin dökerek, Okkan İnşaat şirketinin sahibi Abdullah Kalkan ile görüşmek istediklerini söylediler.
İşçiler, şirket sahibinin görüşmeye gelmemesi halinde kendilerini yakacakları tehdidinde bulundular.
Armes adlı taşeron şirketi kuran Zeki Kaçmaz şantiyede gazetecilere yaptığı açıklamada, Okkan İnşaat'ın sahibi Abdullah Kalkan ile defalarca telefonla görüştüklerini, Konya'daki ofisine de gittiklerini, ancak üç aydır para alamadıklarını iddia etti.

Okkan İnşaat'tan 105 bin YTL alacağının bulunduğunu savunan Kaçmaz, ”İşçiler bayramda dahi evlerine gidemediler. Batman'da evi selden zarar gören, Hatay'da evi yanan işçiler var. Alacaklarını tahsil edemediklerinden, yol parasını denkleştirip, evlerine dönemiyorlar. Eylemimiz Abdullah Kalkan gelene kadar sürecek” dedi.
Abdulsamet Özkılıç, doğrudan Okkan İnşaat'a bağlı çalışan 22 işçinin 70 bin YTL alacağının bulunduğunu, bu paranın bir an evvel ödenmesini istediğini söyledi.

İşçiler, olay yerine bir cumhuriyet savcısının gelmesini de talep ettiler. İşçilerin eylemi üzerine Yeniköy Jandarma Karakolunun yanı sıra, Antalya Jandarma Komutanlığından takviye ekipler şantiyede görev aldı. Yeniköy Belediyesi itfaiyesi de şantiyede hazır tutuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious