İnşaat sektörü krizde

İnşaat sektörü krizde.14590
  • Giriş : 13.05.2008 / 22:35:00

İMO Ankara Şubesi Başkanı Ersan, yaptığı yazılı açıklamada, kalkınmanın en önemli sektörlerinden biri olan inşaat sektörünün gayrisafi milli hasıladaki payı yüzde 33 seviyesinde olduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ersan, sektörde yer alan müteahhit ve mühendisleri iki kategoride değerlendirmek gerektiğini ifade etti. Ersan, kamuya iş yapan müteahhitlerin, kamu yatırımlarının yok denecek kadar az olması ve yaşanan gizli kriz nedeniyle iş yapamadığını, eskiden iş almış müteahhitlerin ise ödeneğinin bulunmaması nedeniyle iş yapma şanslarının ortadan kalktığını ifade etti.

Konut üretimi yapan müteahhitlerin ise aşırı derecede artan malzeme fiyatları ve alım gücünün azalması nedeniyle ürettikleri konutları pazarlayamadığını bildiren Ersan, “2008 yılının başından bugüne kadar demir çelik ürünlerine yapılan zam oranı yüzde 87’dir. Bu artış ciddi bir artıştır. Diğer malzemelerdeki artış oranları da yıllık enflasyonun çok üzerindedir. Bu fahiş artışı fırsat bilen bazı haddehane sahiplerinin hurdadan imal ettikleri demirleri piyasaya biraz daha ucuz fiyattan sunduklarını görmekteyiz. Müteahhitlerimizin ve meslektaşlarımızın bu tür kalitesiz ve vasıfsız demirleri kullanmamaları gerektiğini, bu tür demirlerde mutlak surette çekme deneyi yapmaları gerektiğini ısrarla hatırlatıyor, halkımızı ve meslektaşlarımızı uyarıyoruz” dedi.

-“TOKİ, MÜTEAHHİDİN İŞ YAPMA ŞANSINI YOK EDİYOR”-

İMO Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan, konut üretimi yapan müteahhitlerin bir diğer sorunun da konut üretiminde “müteahhit gibi çalışan” TOKİ olduğunu belirtti. Ersan, şunları kaydetti:

“TOKİ hükümet politikası olarak sıfır maliyetli arsa üzerine konut yaparak satmaktadır. Hükümet müteahhidiyle serbest ticaret anlayışıyla rekabet yapmaktadır. Müteahhidine bir katkı sunmadığı gibi müteahhidinin iş yapma şansını da ortadan kaldırmak için TOKİ’yi devreye sokmaktadır. Bu tür bir hükümet politikasını anlamak gerçekten zordur. Bunun nasıl oya dönüştürüldüğünü görmemek mümkün değildir. TOKİ’ye ve kamuya iş yapan müteahhitlerimiz demir çelik ürünlerindeki bu fahiş artıştan ileri derecede etkilenmektedir. Bu durum ihale yasamızdaki bir eksiklikten kaynaklanmaktadır. Bu artışlarda müteahhitlerimizin hiçbir kusuru bulunmadığı için zararlarının mutlak surette giderilmesi gerekmektedir.”

Ersan, inşaat sektörünün müteahhit ve mühendislerden ibaret olmadığını belirterek, "Bütün halkımızı dolaylı da olsa bir şekilde ilgilendiren bir sektördür. Lütfen bu sektöre sahip çıkalım. Bu sektörün çökmesi ülke ekonomisinin çökmesi demektir. Yarın geri dönülmesi güç noktalara gelebiliriz. Acilen önlem alınmalı ve hayata geçirmekte geç kalınmamalıdır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious