'İnşaatlarda denetim sorunu var'

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Adem Özdemir, Türkiye'de inşaat denetimlerindeki boşluğun hala sürdüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

17 Ağustos depreminden sonra Türkiye'de herkesin binaların güvenliğini konuştuğunu söyleyen Ahmet Şener, sadece konuşmakla kalındığını, binaların güvenliği adına yapıcı adımların atılmadığını belirtti.
Adem Özdemir, düzenlediği basın toplantısında "deprem ve kaçak inşaat" konusuna değindi. Yıllardır deprem konusunda konuşulanların, düzenlenen panellerin, yapılan konferansların magazin programına dönüştüğünü belirten Özdemir, "Yaşadığımız evlerde, işyerlerinde, okullarda, hastanelerde, fabrikalarda ve her türlü yapıda deprem ve diğer doğal afetlere karşı güvende olduğumuza emin değiliz" dedi.

Deprem ve diğer doğal afetlerden korunmanın binaları sağlam yapmak ve mevcut binaları sağlamlaştırmakla mümkün olacağını ifade eden Şener, yedi yıldır konuşulduğunu ama sadece konuşmakla kalındığını iddia etti.

Tüm özel ve kamu binalarında öncelikli yapılması gereken şeyin "deprem envanter" çalışması olduğunu anlatan Şener, "Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz" dedi.

Ülkenin ve Bursa'nın depreme karşı hala büyük bir risk altında bulunduğunu söyleyen Şener, sağlam yapı yapmanın şartının "doğru proje, doğru imalat, doğru denetim" olduğunu belirtti.

Bıktıran ve bezdiren bürokrasi yüzünden denetim mekanizmasının sağlıklı işlemediğini savunan Şener, kamu kurumlarında denetim mekanizmasının zayıfladığını iddia etti. Kaçak yapılaşmanın olanca hızıyla devam ettiğini ifade eden Şener, çağdışı mevzuatların acilen yeniden uygun bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirti.

Ahmet Şener, yarın 17 Ağustos depreminin yıldönümü olduğunu ifade ederek, "30 bin cana mal olan depremin ardından gördük ki Yalova'dan başlayıp, Karamürsel, Kocaeli, Adapazarı ve Gebze'ye uzanan yerleşim alanında binlerce bina yerle bir oldu, binlerce insanımız yıkılan binaların altında kaldı." diye konuştu.

Bir daha 17 Ağustos yaşamamak için inşaatlarda denetim mekanizmasının doğru bir şekilde işletilmesi gerektiğini vurgulayan Ahmet Şener, bu işin uzmanları tarafından yapılması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious