İnsan hakkı ihlaline toleransımız yok

İnsan hakkı ihlaline toleransımız yok.16744
  • Giriş : 03.11.2008 / 17:41:00

York Düşesi Sarah Ferguson'un bir televizyon ekibiyle birlikte girdiği bazı rehabilitasyon merkezleriyle ilgili iddialarına ilişkin soruşturma başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı zihinsel engelliler merkezlerine ilişkin haberlerle ilgili, ''SHÇEK'e bağlı kurumlarda yaşanan her türlü insan hakkı ihlali, görevi kötüye kullanma ve kurumlarda kalan kişilere yönelik kötü muameleler için gerekli idari soruşturmalar başlatıldığını'' bildirdi.

Çubukçu, bugün çeşitli basın yayın organlarında yer alan ve eski York Düşesi Sarah Ferguson'un Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı zihinsel engelliler merkezlerinde yaptığı gizli çekimleri konu alan haberlere ilişkin açıklama yapılması gereğinin duyulduğunu belirtti.

Söz konusu haberin iki ayrı boyutu bulunduğunu ifade eden Çubukçu, ''Haberlere konu olan ve SHÇEK'e bağlı kurumlarda yaşanan her türlü insan hakkı ihlali, görevi kötüye kullanma ve kurumlarda kalan kişilere yönelik kötü muameleler için gerekli idari soruşturmaların başlatıldığını'' bildirdi. Çubukçu, açıklamasında, ''Kamuoyunun hiç şüphesi olmasın ki 'evladımız' gözüyle baktığımız bakıma muhtaç kişilere yapılan kötü muameleye neden olanlar en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Her zaman olduğu gibi Bakanlığımızın hak ihlalleri konusunda en küçük bir toleransı yoktur'' ifadesine yer verdi.

Haberin gerçeği yansıtmayan ve siyasi içerikler taşıyan yönleri bulunduğunu da belirten Çubukçu, şunları kaydetti:

''En başta belirtmek isteriz ki, adı geçen iki kurumumuz ne kimseden gizlenmiş ne ziyareti yasaklanmış kurumlardır. Özellikle, Ankara Saray Rehabilitasyon Merkezi yabancı misyon şeflerinin ve Büyükelçi eşlerinin sık sık ziyaret ettikleri, çok sayıda sivil toplum örgütünün ve gönüllülerin gözetiminde olan bir kurumumuzdur. Söz konusu kurumlarımız, kapalı kapılar ardında tutulan, toplumdan soyutlanan merkezler değil; tam tersine gönüllülerimizin ve kamuoyunun denetimine açık şeffaf kurumlardır. Tıpkı diğer kurumlarımızda olduğu gibi. Buna rağmen söz konusu haber, her iki kurumu da esrarengiz, bilinmeyen kurumlar şeklinde sunmuştur.

Sayın Sarah Ferguson'un, Türkiye AB İlerleme Raporu'nun açıklanacağı bir dönemde; AB'ye üyeliğinize karşı çıkmasından, 'İstanbul'a turist olarak gitmeyin' çağrısına kadar Türkiye'yi bir karalama kampanyasının içinde bırakmaya çalıştığı bu hadisede, art niyetli olduğu son derece aşikardır. Sayın Ferguson'un Ankara'da gönüllülerimizi; İstanbul'da ise İngiltere kraliyet ailesine mensup olduğu için yanında getirdiği kızına refakat amacıyla verilen koruma polislerini suistimal ederek, kurumlarımıza izinsiz girmiştir.''

Ferguson'un, bu tutumuyla kraliyet ailesinin unvanından faydalandığını, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilere zarar verdiğini, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkarak, olayı siyasi bir boyuta, Türkiye'ye turist gelmesini engellemeye yönelik demeçler vererek de ticari bir boyuta taşıdığını vurgulayan Çubukçu, şunları kaydetti:

''Yayınlanacağı söylenen video görüntülerin kurumlarımıza ait olup olmadığı ise henüz netlik kazanmamıştır. Hangi karelerin kuruma ait olduğu görevlendirdiğimiz uzmanlar tarafından görüntülerin bugün incelenmesi sonucu tespit edilecektir.

Bakanlık olarak, kurumlarımızda meydana gelen temel insan hakları ihlaline yönelik her türlü vaka bizim için soruşturma konusudur ve ihmali olanlarla ilgili her türlü cezai işlem yapılacaktır. Ancak, kendi ülkesinde yasak olduğu için yapamadığı gizli kamera çekimlerini, oryantalist bir bakış açısıyla Türkiye'de yapan Sayın Sarah Ferguson'un, ülkemizdeki basın organlarının dış haberler bölümüne görüntüleri servis ederek Türkiye'de bir infial yaratmaya çalışması ve Türk basının da buna fırsat vermesi üzüntü vericidir.

Türk bir gazetecinin, İngiltere'deki bir kurumda gizli kamerayla kayıt yapması durumunda yaşanacağı sıkıntı ve alacağı tepkiyi kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Aynca, kurumlarımız Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa Konseyi bünyesindeki Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi'nin denetimine tabidir. Bu çerçevede, son yıllarda her iki merkeze de anılan komite tarafından habersiz denetimler yapılmış, ancak haberde iddia edildiği gibi herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır.''

İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürü Seyfi Bozçelik, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in oğlu Prens Andrew'in eski eşi York Düşesi Sarah Ferguson'un bir televizyon ekibiyle girdiği bazı rehabilitasyon merkezleriyle ilgili iddialarına ilişkin ''Biz bu iddiaların tamamen asılsız olduğunu, Zeytinburnu Zihinsel Engelliler Merkezi ile hiç alakası olmadığını ifadelendiriyoruz'' dedi.

Bozçelik, Zeytinburnu Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, merkezde 7-18 yaş arası hem kız, hem de erkek engelli çocuklara bakım ve rehabilitasyon hizmeti verildiğini belirterek, merkezde hafif, orta ve ağır düzeyde 46 engellinin bulunduğunu söyledi.

Merkezin istenildiği zaman gezilip görülebilen bir yer olduğunu anlatan Bozçelik, ''Söz konusu kişiler ziyaretçi olarak gelmişler. Olay, 20 Ekim pazartesi günü gerçekleşiyor. Mesai bitiminin ardından merkezdeki arkadaşlarımız onları kabul etmişler. Burada 30 dakika kalmışlar'' dedi.

Bahsedilen konulardan hiçbirinin kuruluşlarına ait görüntüler olmadığını anlatan Bozçelik, söz konusu kişilerin merkeze gelirken tebdil-i kıyafet ettiklerinin doğru olmadığını dile getirdi.

Merkezde 70 elemanın görev yaptığını söyleyen Bozçelik, ''Genel Müdürlüğümüz, konuyla ilgili soruşturma başlatmıştır. Daha sonra neticeleri ortaya çıkacaktır. 6 Kasımda görüntülerin yayımlanacağı söylendi. Gizli saklı bir şey yapmıyoruz. Ondan sonra da daha detaylı bilgiler görülecektir. 6 Kasıma 3 gün var. 3 gün sonra görüntüler Zeytinburnu Zihinsel Engelliler Merkezi'nde çekildi derlerse 7 Kasımda yine karşınızdayız. Biz bu iddiaların tamamen asılsız olduğunu, Zeytinburnu Zihinsel Engelliler Merkezi ile hiç alakası olmadığını ifadelendiriyoruz'' diye konuştu.

Merkezin yıkılarak 2009 yılında yeniden yapılacağını belirten Bozçelik, kurum olarak ihtiyaç anlamında, maddi anlamda ve bütçe anlamında sorunlarının bulunmadığını belirtti.

Bozçelik, dünya standartlarında 6 engelliye 1 bakıcının, merkezlerinde ise 5 engelliye 1 bakıcının düştüğünü söyledi.

Binanın denetiminin halka açık olduğunu, istendiği zaman gelip görülebileceğini anlatan Bozçelik, Genel Müdürlük müfettişlerince yılda 2 defa ve valilik tarafından denetlendiğini, değişik zamanlarda da kendilerince denetleme yapıldığını anlattı.

Bozçelik ve Merkez Müdürü Mehmet Kırdemir, açıklamanın ardından basın mensuplarına merkezde ağır, orta ve hafif derecede engellilerin tedavi gördüğü bölümleri gezdirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*