İnsan hakları savunucuları şimdi nerede!

İnsan hakları savunucuları şimdi nerede!.18629
  • Giriş : 08.07.2009 / 07:00:00
  • Güncelleme : 08.07.2009 / 00:14:58

Türk Eğitim-Sen, ''İnsan hakları savunuculuğu yapan sivil toplum örgütlerinin seslerini duyamıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Eğitim-Sen Ordu Şube Sekreteri Ünsal Erkan, yaptığı yazılı açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olayları kınadı.

''5 Temmuzda Çin Halk Cumhuriyeti'nin Uygur Özerk Bölgesi'nin Başkenti Urumçi'de soydaşlarımızın maruz kaldığı saldırı ve katliamlar, Türk milletini derin bir kedere ve endişeye sevk etmiştir'' diyen Erkan, açıklamasında şunları kaydetti:

''Bu olaylarda 156 Türk hayatını kaybetmiştir. Bu katliamın Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün Çin ziyaretinin ardından gerçekleşmiş olması düşündürücüdür. Uzun yıllardır Çin işgali altında yaşayan Uygur Türkleri bir çok kez Çin'e karşı ayaklanmış, bu ayaklanmalar kanlı bir biçimde bastırılmıştır. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün sağlığında bağımsız bir devlet olan Doğu Türkistan Cumhuriyeti, bugün Komünist Çin işgali altında acı çekmekte, katliamlara maruz kalmaktadır. Bizler biliyoruz ki düşman, düşmanlığını yapacaktır. İnsan hakları savunuculuğu yapan sivil toplum örgütlerinin seslerini duyamıyoruz.''

Uygur Türklerinin direnişini desteklediklerini kaydeden Erkan, maddi ve manevi olarak her zaman yanlarında olduklarını da vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*