İnsan kaçakçıları 38 milyar dolar kazanıyor

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Dünyada her yıl yaklaşık 2 ile 4 milyon arasında insanın kaçırılırken insan kaçakçıları da bundan yaklaşık 38 milyar dolar gelir elde ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mısır'ın İskenderiye kentinde Arap Reform Kulübü tarafından düzenlenen 'Reforma doğru' adlı toplantıda insan kaçakçılarının hedefinde ağırlıklı olarak kadınlar ve çocukların bulunduğu belirtildi. Toplantıda açıklanan rakamlara göre ise kaçırılanların yüzde 80'i kadın ve çocuklar.

Toplantıda konuşan Suzan Mübarek Uluslararası Barış Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Aliye El Bandari, "Kadın ticareti başta olmak üzere gerçekleştirilen tüm bu insanlık suçundan her yıl 38 milyar dolarlık bir rant elde ediliyor." dedi. İşsizlik, fakirlik ve umutsuzluğun insan kaçakçılığını gerçekleştiren çete ve mafyaların ekmeğine yağ sürdüğünü belirten El Bandari, kadın ticaretindeki en önemli unsurun ise kaçırılan kadınların geri dönebilmek için zorla imzalattırılan belgelerle borçlandırılmaları ve tehdit edilmeleri olduğunu kaydetti.

Uzmanlara göre insan ticareti, silah ve uyuşturucu ticaretinden sonraki en büyük kaçakçılık durumuna geldi.

Dünya Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre ise her yıl yaklaşık 12 milyon kişi ya ucuz işçi olarak çalıştırılmak ya da seks ticaretinde kullanılmak için ya kaçırılıyor ya da buna zorlanıyor. ILO'ya göre ucuz işgücünden her yıl k

azanılan para yaklaşık 32 milyar dolar. Kadın ve çocukların cinsel istismarından ise 28 milyar dolar kazanılıyor.

Uzmanlara göre organları satılmak için de her yıl çok sayıda kişi kaçırılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious