İnsan kaçakçılığı şebekesi çökertildi

  • Giriş : 24.06.2008 / 08:38:00

Emniyet güçlerinin Avrupa çapında düzenlediği büyük bir operasyonda, insan kaçakçılığı şebekesine üye olduklarından şüphelenilen 75 kişi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBC'nin haberine göre, ele geçirilen çete, çoğunlukla Iraklı Kürt göçmenleri, Türkiye üzerinden yasadışı yollarla Avrupa'ya kaçırıyor. Kaçakçılık şebekesi mensubu olduğu düşünülen Iraklı kişiler, 9 Avrupa ülkesinde tutuklandı.Şebekenin, Avrupa Birliği ülkelerine kaçırdıkları göçmenlerden 18 bin dolar civarında para aldıkları belirtildi. Fransa, Almanya, Belçika, İrlanda, Yunanistan, Norveç, Hollanda, İsveç ve İngiltere'de yerel saatle 06.00'da başlatılan ve "Bağdat" adı verilen operasyon kapsamında, 27'si Fransa'da olmak üzere 75 kişinin sorguya alındığı aktarıldı.

Operasyonda 1300 kadar polisin eş zamanlı olarak seferber edildiği, yakalananlar arasında şebekenin önemli liderlerinden birinin de bulunduğu kaydedildi. Söz konusu şebekeye yönelik operasyonun polisiye bölümünün Avrupa polis teşkilatı Europol, adli bölümünün ise Avrupa adli teşkilatı Eurojust tarafından yürütüldüğü belirtildi.

Şebeke Iraklı Kürt göçmenler dışında, Afganistan, Çin, Türkiye ve Bangladeş'ten göçmenleri de Avrupa Birliği üyesi ülkelere kaçırmakla suçlanıyor. Göçmenlerin, Avrupa yolculukları boyunca otobüsler, tekneler ve hatta uçaklarla taşındıkları, çok kötü koşullarda seyahat ettikleri beyan ediliyor. Şebekenin Fransa ayağındaki bir grubun 2007 yılı Temmuz ayı ile 2008 yılı Ocak ayı arasında yaklaşık 280 kişiyi kaçırdığı tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious