İnsan tacirleri polisten kaçamadı

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Kuzey Irak'tan getirdikleri şahısları Türkiye üzerinden Yunanistan'a kaçıran şebeke, polisin operasyonuyla çökertildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaptığı çalışmalar sonucunda "Teşekkül halinde insan kaçakçılığı" yapan bir şebekenin varlığını belirledi. Şebekenin Kuzey Irak'tan pasaportsuz şahısları 600 dolar karşılığında Türkiye'ye getirdiği ve buradan da 3 bin 500-5 bin dolar arasındaki ücretlerle Yunanistan'a kaçırdığı tespit edildi. Kuzey Iraklı kaçakların İstanbul'da kaldığı otelleri ve şebeke üyelerinin Edirne ve Tekirdağ'da kaldığı adresleri belirleyen polis, daha sonra operasyon için harekete geçti.

İstanbul'da 3 ve Edirne ile Tekirdağ'da 4 ayrı adrese düzenlenen operasyonda şebeke üyesi 6 zanlı ve 7 Kuzey Iraklı yakalandı. Şahıslarla birlikte 2 adet laptop, 7 adet cep telefonu, 1 adet flash disk ve 1 adet ikamet tezkeresi ele geçirilirken, emniyette işlemleri tamamlanan şahıslar adliyeye sevkedildi.

Bu arada şebekenin liderlerinden birinin Kuzey Iraklı Sami Abdullah adlı kişi olduğu, kaçakların trenlerin zula tabir edilen bölmelerinde ve Meriç Nehri üzerinden botla Yunanistan'a kaçırıldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious