İnsan tacirleri yakalandı

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

"Yeşiyol" isimli operasyonda, "Sahte pasaport ve belge tanzim etmek sureti ile insan kaçakçığı" yaptıkları iddia edilen 20 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zanlılarla birlikte, çok sayıda sahte pasaport ele geçirildi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul'un birçok ilçesinde ile Elazığ, Kayseri, Sakarya ve Erzurum'da yapılan eşzamanlı operasyonlarda, para karşılığı insan kaçakçılığı yaptıkları tespit edilen 20 kişi yakalandı. Operasyonda, 46 adet pasaport, 6 adet pasaport kabı, 3 adet sürücü belgesi, 2 adet numaratör, 1 adet kaşe, 1 adet elekronik daktilo, 2 adet scanner, 1 adet fotokopi makinesi, 11 adet nüfus cüzdanı, 3 adet vize pulu, 5 adet cep telefonu, 21 adet diploma ve 22 adet adli sicil kaydı ele geçirildi.

Açıklamada, zanlıların 5 ila 8 bin Euro karşılığında insan ticareti yaptıkları belirtildi. Zanlıların arasında THY'de çalışan yönetici konumunda bulunan A.B. isimli bir şahsın da bulunduğu ifade edildi. Zanlıların bazılarının mühendis ve birçoğunun da üniversite mezunu olduğu bildirildi. Operasyonun Hollanda ayağında ise, 2 İranlı şahsın da gözaltına alındığı belirtildi. İnsan ticaretinin hava yoluyla gerçekleştirildiği ve çeşitli ülkelerden İstanbul'a gelen şahısların Azerbaycan gibi ülkelerden Avusturya, Hollanda ve Fransa gibi Avrupa ülkelerine götürüldükleri ifade edildi.

Emniyetteki ifadeleri tamamlanan şahıslar, adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious