İnsanın milletvekili olması onu dokunulmaz hale getirmez!

İnsanın milletvekili olması onu dokunulmaz hale getirmez!.18133
  • Giriş : 14.11.2007 / 15:43:00
  • Güncelleme : 14.11.2007 / 15:53:16

Baykal, Devlet Bahçeli'nin, dokunulmazlıkların iki aşamalı kaldırılması önerisini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

-'DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRALIM'

Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, dokunulmazlıkların iki aşamalı kaldırılması önerisini de değerlendirdi. Dokunulmazlıkların tamamının kaldırılması gerektiğinin altını çizen CHP lideri Baykal, 'Dünyanın çağdaş demokrasilerinde neyse bizde de onun olması lazım. İnsanın milletvekili olması onu dokunulmaz hale getirmez' dedi. Bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için bir arayış olduğunu ifade eden Deniz Baykal, 'Bunu bir vesile olarak görelim ve bütün dokunulmazlık dosyalarını aynı anda kaldıralım. Herkes hesabını mahkemede versin. Şu anda sanıyorum Meclis'te 200 civarında dosya var. Bu dosyaların tümünün dokunulmazlığını kaldıralım. Biz buna destek vermeye hazırız' diye konuştu.

BAŞBAKAN'A YANIT VERDİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, kendisine yönelik sert eleştirilerine, 'Başbakanın bunalımlarına ayak uydurma niyetinde değilim' sözleriyle yanıt verdi. Herhangi bir polemiğe girmek istemediğini ifade eden Baykal, Başbakan Erdoğan'ın sözlerini ciddiye almadığını söyledi. Başbakanı ülkeyi yönetenlerin mali durumlarıyla ilgili olarak görüşmeye davet eden Baykal, 'Ülkeyi yönetenlerin yakınlarının mali ilişkileri çok özenle götürülmesi gereken bir konudur. Bu konulardaki yeni gelişmeleri şimdi gündeme getirmek doğru değil ama sayın Başbakan ilgilenirse birlikte bir konuşuruz bunları. Türkiye'ye anlatacağımız çok ciddi şeyler var' dedi. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin milletvekili dokunulmazlıklarının iki aşamalı olarak kaldırılması önerisini değerlendiren Baykal, dokunulmazlıklarının tümünün kaldırılması gerektiğini söyledi. 

-'CİDDİYE ALMIYORUM'


Baykal, Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısında yaptığı konuşmada kendisine ve partisine yönelik sert eleştirilerine tepki gösterdi. Türkiye'nin çok ciddi bir dönem yaşadığını ifade eden Baykal, konuşmalarını bu çerçeve içinde sürdürdüğünü söyledi. Herhangi bir polemiğe girmek istemediğini ifade eden Baykal, şunları söyledi:
'Herhangi bir tartışmanın tarafı olmak istemiyorum. Bir özel suçlama arayışı içinde değilim. Ama Başbakanın zaman zaman kendisini gösteren ruh patlamalarından birisine dün tanık olduğumuzu görüyorum. Artık bunların benim üstünde bir etkisi yok. Çok özür dileyerek ifade ediyorum, Başbakanın bu sözlerini ciddiye almıyorum, önemsemiyorum. Bu sözleri, Başbakanın ruh haline bağlıyorum bu sözleri. Üslubu belli sayın Başbakanın. Güzel bir sözümüz vardır. ?Üslubu beyan aynıyla insandır' Yani diyor ki; bir insanın üslubu onun kıymetidir. Başbakanın bunalımlarına ben ayak uydurma niyetinde değilim. Ben vekarımı koruyarak, sözlerimi açıkça ortaya koyarak ifade ediyorum.'
-'YÖNETENLERİN MALİ DURUMLARINDA CİDDİ ŞEYLER VAR'

Bütün dünyada çıkar çatışması diye temel bir kavram olduğunu ifade eden Baykal, bir ülkenin siyasi çıkarıyla, o ülkeyi yönetenlerin mali menfaatlerinin çatışır olmaması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye'nin bir siyasi gerilim ortamı yaşadığını ileri süren Baykal, 'Bu ortamda herkesin mali ilişkilerini ülkenin siyasi çıkarlarıyla çelişir olmaktan çıkarma sorumluluğu vardır. Zaten ülkeyi yönetenlerin yakınlarının mali ilişkileri çok özenle götürülmesi gereken bir konudur. Bu konulardaki yeni gelişmeleri şimdi gündeme getirmek doğru değil ama sayın Başbakan ilgilenirse birlikte bir konuşuruz bunları. Türkiye'ye anlatacağımız çok ciddi şeyler var' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious