İnsanlar artık internetteki bir siteye vasiyetlerini yazıyor

İnsanlar artık internetteki bir siteye vasiyetlerini yazıyor.11262
  • Giriş : 08.03.2008 / 16:48:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:49:53

''Ya birdenbire ölüm bize gelir ve o çok isteyip de yapamadığımız şeyler yarım kalırsa!''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İnternet üzerinde başlatılan yeni bir uygulama kullanıcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

3 ay önce başlatılan projeyle www.evasiyet.com'a üye olan kullanıcılar vasiyetlerini bu site vasıtasıyla internetten yayınlıyorlar.

"Ya birdenbire ölüm bize gelir ve o çok isteyip de yapamadığımız şeyler yarım kalırsa!" sloganıyla yola çıkan site, "Söylemek isteyip de söyleyemediklerinizi" sevdiklerinize ulaştırabileceğiniz bir platform işlevi görüyor.

Bir çeşit elektronik vasiyet anlamı taşıyan siteye eklediğiniz vasiyetlerin sadece başlık ve önsöz kısımları siteden takip edilebiliyor. Vasiyeti giren kişi öldükten sonra vasiyetin tamamı siteden okunabiliyor. Hayattayken izin vermediğiniz sürece de kimse vasiyetinizi okuyamıyor.

Dilerseniz farklı kişiler için farklı vasiyetler bırakabiliyorsunuz. Ayrıca isteyenler vasiyet sayfalarına Facebook, Myspace, LiveSpace gibi sitelerden link verebiliyorlar. Ayrıca yaşadığınız sürece vasiyetinizi dilediğiniz gibi değiştirme hakkınız da var.

Hayatınız sona erdikten sonra vasiyetinizin gönderilmesini istediğiniz elektronik posta adreslerini girebiliyorsunuz. Böylece hayatınız sona erdiğinde vasiyet ya da vasiyetleriniz ilgili kişilere elektronik posta olarak gönderilebiliyor.

Hukuki anlamda yaptırımı olmayan e-vasiyet fikri sitenin kurucusu Hamdi Ekmen'den çıkmış.

Web sitesinin sizin hayatta olup olmadığını nasıl anladığına gelince, bunun için de şöyle bir uygulama geliştirilmiş.

Öncelikle siteye her üye girişi yaptığınızda hayatta olduğunuz site tarafından algılanıyor. Ayrıca her ayın başında tarafınıza bir kontrol elektronik postası gönderiliyor. Bu postadaki hayattayım linkine tıklayarak yaşadığınızı sisteme bildirebiliyorsunuz.

Eğer siteye 3 ay boyunca giriş yapmamışsanız ya da ve kontrol postalarının 3 tanesine yanıt vermemişseniz site sizi ölmüş kabul ediyor. Tabi bir de aile eşrafınızdan herhangi biri ölüm ilanınızı taratarak siteye göndererek ölümünüzü anında onaylatabiliyor.

Yakında vasiyetini siteye bildirmiş ve 3 aylık süre içinde hayatta olduğunu beyan etmemiş kullanıcılar öldü kabul edilerek vasiyetleri web sitesi üzerinden yayınlanacak.

Vasiyetlerden örnekler:

Her zaman gül, her zaman ilk dersini hayat versin
"İnsanların hepsi dünyaya çalışmaya, para kazanmaya, evlenmeye, çocuk yapmaya gelmiş... Ben ise herkesten farklı bi görev için dünyaya geldiğimi düşünüyorum.

Senin geliş amacın bunlar olmayabilir ama ben seçilmiş kişilerdenim biliyorum. Bu hayat benim,istediğim gibi yaşarım. Ölünce sen de benle ölmüyorsun BABAAA!.. Bir yerim kırılınca senin de kırılmıyo ANNEE!... Ben ağlayınca sen de ağlamıyosun ABLAA!...

Hayatta vasiyet yazmak çok zevkli ama varsa verebileceklerin. Ben makara olsun diye yazıyorum buraya. Verebileceğim bir tek 1 gb ram'im, 160 gb hardisk im var. :)

Neden vasiyet yazdım: Çünkü ben bu dünyada ben değilim, ölünce kim olduğumu bilsinler diye."
Eray K.

Ve sonunda babama kavuştum!
"Ölümden korkmuyorum sonun başlangıcı....annemden kardeşimden sevdiğmden ayrılıp,babamın yanında olacağım. yani ikiside güzel benim için :) "
İlknur Ö.

Ölümü herkes tadacak
"Belki küçüğüm ama şimdiden bunları yazıyorum. Hayatta en çok değer verdiğim insana, yani, anneme iyi bakın."
Kübra K.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious