İnsanlar Mevlana'ya akın ediyor

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Fikirleriyle bugünün insanına bile yol göstermeye devam eden Mevlana, Konya ya gelen ziyaretçiler tarafından her yönüyle merak ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Radyo 7’de hafta içi her sabah 07.00–09.00 saatleri arasında yayınlanan Mehmet Can ve Selda Atalay’ın hazırlayıp sunduğu 7 gün 7 sabah programına telefonla katıldı ve Konya da düzenlenen Şebi Arus etkinlikleriyle ilgili bilgiler verdi.

Mevlana’yı anma törenlerinin süresi uzatıldı bunun sebebi neydi?

Şebi Arus törenleri beklide dünyada en önemli kültür haftalarından biri. Dünyanın her tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Büyük bir katılım var. Bu seneye kadar 7 gün düzenleniyordu bu etkinlikler. İlk defa geçen yıl yoğun ilgi nedeniyle 10 güne çıkarılmıştı. Ama yine yeterli olmadı ilk defa bu yıl 17 gün düzenlenecek. Daha önceleri 10–15 bin kişinin izleme olanağı bulduğu Şebi Arus törenleri bu şekliyle 70 bin kişiyi aşan bir izleyici kitlesine kavuşmuş oldu. Bunda hem Mevlana törenlerinin uygun bir salonda yapılıyor olması hem de Mevlana ya doğru artan ilginin büyük bir rolü var. Törenler dünyanın açık ve kapalı en büyük semah alanına sahip olan Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenleniyor. Yoğun istek olduğu için program 17 güne çıkarıldı. Ve aylar öncesinden yine kontenjanlar doldu.

Düzenlenen Etkinlikler nelerdir?

Şebi Arus törenlerinin koordinasyonunu esas olarak Kültür Bakanlığı yapıyor. Bizde destek oluyoruz. Büyükşehir Belediyesinin Mevlana Kültür Merkezinde yapılıyor. Şebi Arus törenlerinin temelini sema gösterileri oluşturuyor. 23 sema gösterisi bu 17 gün de yapılmış olacak. Bunun yanında Konya adeta bir kültür bayramı yaşıyor. Her gün sema gösterilerinin yanında 6 tane çok önemli sergi var. Bir kısmı kültür merkezimizde bir kısmı Mevlana’nın türbesinde bulunan sergiler. Mevlana müzesinde il kültür müdürlüğü salonlarında, paneller ve sempozyumlar var. Şehrin değişik yerlerinde değişik programlar var. Müzik festivali var. Her gün çok farklı ülkelerin grupları şehrin değişik salonlarında kendi özgün müziklerini icra ediyorlar. Konya’da bu programları gelip izlemek için 4–5 gün kalan kişiler kültüre doyarak sema ya doyarak değişik etkinliklere katılarak belki dünyada ve Türkiye’de hiçbir yerde karşılaşamayacağı bir farklı boyutu yaşamış oluyor. Adeta bir kültür vadisinin içinde gezintiye çıkmış oluyorlar. Gittikçe çeşitliliği artan etkinlikler var. 2007 de sanıyorum daha çok artacak.

Yurt dışından da büyük katılım olduğu bilinen Şebi Arus törenlerine ve Mevlana ya olan ilginin sebebini neye bağlıyorsunuz?

Konya ya gelenlerin profiline baktığımızda en çok Koreliler, Japonyalılar sonra sırasıyla İngiliz, Alman, İtalyan ve Avustralya’dan bile gelenler var. Bunu Hz. Mevlana’nın temsil ettiği sevgi, kardeşlik, barış geleneğimizi inancımızdan alan bakış açısının büyük bir boşluğa hitap etmesi olarak görüyorum. Dünyada Mevlana konusu gittikçe yükseliyor. Amerika’da Konya modelini inceleyen bir sempozyuma katılmıştım. Orada bizzat şahit oldum. Hz. Mevlana en çok satan şairler sıralamasında en önlerde yer alıyor. Dünyanın her yerinde büyük bir ilgi var. Bu bir arayışa da tekâbül ediyor. Hz. Mevlana Konya’nın bir değeri değil sadece ya da ülkemizin adeta insanlığın övünebileceği gurur duyabileceği ve hep birlikte istifade edebileceği insanlığın büyük bir değeri. Çünkü doğumunun 800. yılına giriyoruz. 800 sene önce seslendirdiği bakış açısı Avrupa ortaçağını ve dünyanın değişik bölgelerindeki konumu düşünürsek “Bir canım belki 100 bin bedenim var. Seni inciten beni de incitir” diye bir ifadeyle yaklaşımı 800 sene sonra bile yankı buluyor bu çok dikkat çekici. Ülke kültürümüz ve insanlık değerleri açısından çok önemli görüyorum.

> Ziyaretçilerin büyük bir kısmı Uzak doğu ülkelerinden bunu sebebi nedir?
> Mevlana müzesi Topkapı sarayından sonra ikinci sıradaydı. Topkapı sarayında harem dairesi birlikte sayıldığı için öyle gözüküyordu. Mevlana müzesinin sayı olarak geçtiğini gördük bir başka değerlendirmede. Japonlar en önde yer alıyor. 1,5 milyon ziyaretçi varsa bunun yaklaşık 600 bini yabancı ziyaretçi. Uzakdoğu da mistizme daha yatkın bir öğreti var. Yani ruhun güçlendirilmesi kavramı uzak doğuda daha çok bilinir. Sanırım ilgiyi arttıran bu. Ama dünyanın her tarafından Mevlevilikle tanışarak Mevlana’nın eserleriyle tanışarak Müslüman olan çok sayıda bilim adamıyla karşılaşıyoruz. Geldiklerinde genellikle belediyemizi de ziyaret ediyorlar. Hz. Mevlana’ya gelen insanların tamamı bilim seviyesi çok yüksek, eğitim seviyesi çok yüksek kanaat önderi konumunda insanlar neredeyse. O nedenle Konya ya gelen bu insanlar ülkemizin gönüllü tanıtım elçisi ve ülkemizin bir gönüllü dostu haline de geliyorlar. Okuyan araştıran farklı bakış açısı olan insanlar gönül dünyası olan insanlar hangi ülkeden olursa olsun geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious