İnsanlığa darbe

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

Avrupa için tabuları yıkma zamanıdır, yenilerini dikme zamanı değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransa Ulusal Meclisi'nin Ermeni soykırımı iddialarının inkârını suç sayan yasa tasarısını kabul etmesine yönelik tepkiler sürüyor. İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian'da yer alan Timothy Garton Ash imzalı bir makalede, Fransız milletvekillerinin kararı sert şekilde eleştirildi.
Ash, "Avrupa için tabuları yıkma zamanıdır, yenilerini dikme zamanı değil. Ermeni soykırımını inkârı suç sayacağımıza, Yahudi soykırımını inkârı suç olmaktan çıkarmalıyız" dedi.
Fransız Meclisi'nin kararını, gerçeğe, adalete ve insanlığa vurulmuş büyük bir darbe olarak niteleyen Ash, şunları kaydetti:

Yasak önerileri sıralandı
"Fransız Meclisi'ne Bravo, Yaşasın Fransa... Bırakalım da bu, Avrupa tarihinde yeni ve cesur bir sayfa olsun. Hadi İngiliz parlamentosu da Rusların 1940'ta Polonyalı subayları Katyn ormanlarında öldürdüğünü inkâr etmeyi suç saysın. Ya da Türk Parlamentosu Fransa'nın Cezayir'de asilere karşı işkence uyguladığını inkar etmeyi suç kabul etsin."
Aynı şekilde Alman Parlamentosu'nun Sovyetler'de Gulag toplama kamplarının varlığını inkâr etmeyi suç kabul edebileceği, İrlanda Parlamentosu'nun İspanyol engizisyonunun işlediği suçların inkârını "suç" sayabileceği belirtilen yazıda, örnekleri çoğaltırken alaycı ifadelere yer verildi.
"Ah cesur yeni Avrupa ah... Aklı başında birinin bu yasa metnini ilerici ve aydınlatıcı bir adım olarak kabulünü anlamakta güçlük çekiyorum" diyen Ash, "Fransız Meclisi yasa çıkartarak, 90 yıl önce bir ulusun bir diğerine yaptıklarıyla ilgili tarihi terminolojiyi düzeltme hakkını nasıl kendinde bulabiliyor?

'Hiçbir haklılığı yok'
Eğer Fransız Parlamentosu bunu Fransız Yahudilerinin ölüm kamplarına gönderilmesi konusunda çıkartsaydı yine bunun hata olduğunu düşünürdüm. Sadece bunun ardındaki kendini eleştirme ahlakını takdir edebilirdim o kadar" diye yazdı. Ash, "Ancak Fransız Meclisi'nde kabul edilen yasanın hiçbir tarihi ya da ahlaki haklılığı yok" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious