İnsanlık Anıtı için son karar Günay'da

İnsanlık Anıtı için son karar Günay'da.9150
  • Giriş : 01.07.2009 / 21:17:00

Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, yapımı durdurulan İnsanlık Anıtı ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığından gelecek kararı beklediklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bozkuş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Üçler Mahallesi'nde kurulan İnsanlık Anıtı inşaatına 2006 yılında başlandığını, ancak daha sonra MHP'nin, söz konusu bölgede tabya ve atış mevziilerinin bulunduğu iddiasıyla inşaat yapılamayacağı konusunda Kültür Bakanlığına ve Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na şikayette bulunduğunu anımsattı.

Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun, yaptığı incelemeler sonucunda, 2 Kasım 2006'da, anıtın bulunduğu parseli tarihi eser olarak tescil ettiğini belirten Bozkuş, ardından Kars Belediyesinin hazırladığı ve kurulun 8 Şubat 2007'de verdiği kararla onayladığı projeye göre anıtın yapımına devam edildiğini anlattı.

Daha sonra, parselin mülkiyetinde sıkıntı ortaya çıktığını, Milli Emlak Müdürlüğüne ait olması nedeniyle ruhsatlandırılamadığını dile getiren Bozkuş, şunları kaydetti:

''Mülkiyetin, belediyeye tahsisi için gereken müracaatlar yapılmış fakat bugüne kadar herhangi bir sonuç alınamamıştır. Milli Emlak Müdürlüğü söz konusu parsel üzerinde yapılan tüm çalışmaların mülkiyet sonuçlanıncaya kadar durdurulmasını istemiştir. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı bölgede inceleme başlatmış ve incelemeler tamamlanıncaya kadar parsel üzerinde hiçbir imalat yapılmaması için Kars Belediyesini yazılı olarak uyarmıştır. Bütün bu zaman zarfında Kars Belediyesi mülkiyeti kendine almaya, parsel üzerinde kuruldan onay aldığı projeye de aykırı olarak imalata devam etmiştir. Onaylı projede olmayan bir kafe yapılmış ve kiraya verilmiştir. Yapılan imalatların tümü ruhsatsız ve kaçak durumdadır.''

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 8 Mayıs 2009'da, İl Bayındırlık ve İskan Müdürlüğüne gönderilen yazıda, anıta ait yıkım maliyeti tespitinin istendiğini ifade eden Nevzat Bozkuş, şöyle devam etti:

''Sonuç olarak yapımı durdurulan İnsanlık Anıtı'nın durumu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gelecek karara göre belli olacak. Sonuçta kararı verecek olan bakanlıktır. Bakanlık ne derse o olacaktır. Biz hep söyledik, kanun ve yasa ne diyorsa onu yapacağız. Onun dışında bir uygulamamız olmaz. 29 Martta yönetime geldiğimizde böyle bir süreç başladı. Biz de takip ediyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*