İnsanlık gerçekten 'ölmüş'

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Fatura ve Reçete İnceleme Komisyonu'nun yaptığı denetimlerde, ölmüş kişiye göz pansumanı, vücut temizliği ve iğne yapıldığını içeren faturalar ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fatura ve Reçete İnceleme Komisyonu'nun yaptığı denetimlerde, ölmüş kişiye göz pansumanı, vücut temizliği ve iğne yapıldığını içeren faturalar ortaya çıktı.

Şişirilmiş faturalar

SSK Sağlık İşleri Zonguldak İl Müdürlüğü, özel sağlık kuruluşlarında yapılan fatura incelemelerinde şişirilmiş faturalarla karşılaştı. Müdürlüğe bağlı Zonguldak, Bartın ve Karabük illerindeki sağlık kuruluşlarının SSK'ya gönderdiği faturalar, doktorlardan oluşan Fatura ve Reçete İnceleme Komisyonu tarafından denetlendi. Yapılan denetimlerde akla hayale gelmeyecek uygulamalara rastlandı. İncelemeler sonunda 72 saat önce ölen bir hastaya serum takılmış, iğne ve göz pansumanı yapılmış gibi fatura düzenlendiği ortaya çıktı.

Tek organ iki kez alınmış!

Fatura ve Reçete İnceleme Komisyonu'nun yaptığı incelemelerde, hastanede bir gün yatan hastanın 365 gün yatmış, bir ameliyatın iki kez yapılmış, aynı hastanın iki ayrı serviste yatmış, bazı kadınların utarus isimli organının, vücutta tek olmasına rağmen aynı gün ve aynı seansta iki kez alınmış, aynı kişiye yapılan tetkiklerin farklı günlerde yapılmış, yapılmayan tetkiklerin yapıldı gibi gösterilmiş olduğu anlaşıldı. SSK Sağlık İşleri İl Müdürlüğü yetkilileri, böyle fatura beyan eden özel sağlık kuruluşlarına uyarıda bulunurken, fazla alınan paraların ise yasal faiziyle tahsil edileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious