İnsanlık suçu!

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Irak'taki sivilleri öldürmekle suçlanan 4 Amerikan askeri verdikleri ifadede "askerlik yaşında olan bütün erkekleri" öldürme talimatı aldıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Selahaddin vilayetinde 9 Mayıs tarihinde "Murray" kod adı ile gerçekleştirilen operasyona katılan başçavuş Raymond L. Girouard, soruşturma heyetine verdiği ifadede "iki kadın ve bir çocuğu canlı kalkan yaptıkları" gerekçesiyle Iraklı birkaç erkeği gözaltına aldıklarını ve adamların kendilerine saldırması üzerine üç tanesini öldürdüklerini" anlattı. Girouard, operasyonda kendilerine askerlik yapabilecek durumdaki bütün erkekleri öldürmeleri talimatı verildiğini" belirtti.

El Kaide'ye ait bir eğitim kampı olduğu iddia edilen bölgedeki operasyonu başçavuş Girouard'dan başka erler William B. Hunsaker, Corey R. Clagett ve Juston R. Graber de katılmıştı. 4 asker sivilleri öldürmek ve başka bazı saldırgan hareketlerden yargılanıyor. Askerlerden Girouard, Hunsaker ve Clagett ayrıca "olanları anlatması halinde bir askeri ölümle tehdit etmekten" de yargılanıyor. Haziran ayında gözaltına alınan askerler Kuveyt'te tutuluyor. Askerlerin ilk yargılamaları 1 Ağustos'ta Irak'ta yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious