İnsanoğlu iklim değişikliğini engellemede başarısız

İnsanoğlu iklim değişikliğini engellemede başarısız.8897
  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Hasan Zuhuri Sarıkaya, "İklim değişikliğiyle ilgili yapılan çalışmalara bakarak insanoğlunun gidişatı engellemede başarısız olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya Meteoroloji Günü dolayısıyla Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen törende konuşan, insanların ormanlar, sulak alanlar ve su potansiyeli için daha fazla çaba harcaması gerektiğini söyledi.
Dünyada sera gazının artmaya devam ettiğini ifade eden Sarıkaya, şunları kaydetti: "İklim değişikliğiyle ilgili yapılan çalışmalara bakarak insanoğlunun gidişatı engellemede başarısız olduğunu söyleyebiliriz. Bu gidişatı engelleyebilmek için yapılacak çalışmalar belli. Orman alanlarının artırılması, su potansiyelinin iyi değerlendirilmesini sağlayıcı çalışmalar yapılabilir. Çünkü, olayın boyutları büyüdü. Sokaktaki insanlar bile artık küresel ısınmayı konuşuyor."
İnsanların, sera gazının yarattığı iklim değişikliğinin olası kötü sonuçlarını engelleyememeleri durumunda da yapılması gereken şeyler olduğunu ifade eden Sarıkaya, "O zaman geriye adaptasyon kalıyor. Yeni iklim size uymuyorsa, siz iklime uyun. Kısaca, ortaya çıkan olumsuz şartlara uyum sağlanması. Çalışmaların bu yönde şekillendirilmesi gerekecek" diye konuştu.
DEVLET METEOROLOJİ İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜ ÜNAL: "HAVA TAHMİNİNDE AB VE DÜNYA STANDARTLARINA GELDİK"
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Adnan Ünal ise konuşmasında, ''Kurumu hava tahmininde AB ve dünya standartlarına getirdik'' dedi.
Dünya Meteoroloji Günü'nün bu yılki temasının, "Küresel Etkilerin Kavramasında Kutupsal Meteoroloji" olduğunu belirten Ünal, temaların Dünya Meteoroloji Örgütü üyesi ülkelerce belirlendiğini anımsattı.
BM'nin son raporunda yer alan, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın insan kaynaklı olduğuna dair görüşü hatırlatan Ünal; "Kutup bölgelerindeki buzulların erimesi de önemli. Buzulların ne kadar miktarda ve ne kadar sürede eridiği bilinmiyor. Kutup Yılı çerçevesinde gerçekleştirilecek bilimsel çalışmaların, buzullardaki erime miktarı ve süresini de bilimsel olarak ortaya koymasını umuyoruz. Çünkü, kutuplar bize göre dünyanın ısı dengesi" dedi.
Öte yandan Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Adnan Ünal ve Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Hasan Zuhuri Sarıkaya törenden önce meteoroloji balonunu uçurdular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious