İnsanoğlu Orion ile Ay'a dönüyor

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Amerika, astronot Neil Armstrong’un 1969’da ayak bastığı Ay’a yeni seferler için çalışmalarını hızlandırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, 2020 yılında yapılması planlanan Ay’a insanlı uçuş için gerekli kapsülün ihalesini sonuçlandırdı. Lockheed Martin firmasının ilk aşamada 4 milyar dolara inşa edeceği Orion uçuş kapsülünü, Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), Ay’a ve Mars’a seyahatlerde kullanacak. NASA, üretici firmadan Orion kapsüllerinin Ay’a ilk yolculuğu yapan Apollo aracına benzemesini istedi. Ay’a 4, UUİ’ ye 6 kişi taşıyacak olan Orion uçuş kapsüllerinin maliyeti 2019’da 7,5 milyar doları bulacak. Orion ile ilk insanlı uçuşlar eylül 2014’te yapılacak ve 2020’de astronotlar Ay’a gidecek. NASA’dan Scott Horowitz, yeni uzay keşfi programı için, “Uzay artık kısaca ziyaret ettiğimiz bir yer olmayacak.” dedi. 2003’te Columbia uzay mekiğinin patlamasından sonra ABD Başkanı George Bush, uzay keşifleri için yeni bir plan sunmuştu. Bu plan gereği, en son 1972’de gidilen Ay’a, 2020’de geri dönülecek. Ay’dan sonra Mars’a insanlı yolculuk yapılacak. Orion ile yeni uçuşlardaki kaza riski 10 kat azaltılmış olacak. Avrupa Uzay Ajansı da dünyanın uydusuna ilgi gösteriyor. 2003’te fırlatılan Avrupalı uydu Smart1, Ay üzerindeki incelemeleri başarıyla tamamladıktan sonra dün sabah Ay yüzeyine çarptı. Smart1, 16 aydır Ay’ın oluşumu hakkında bilgileri oluşturacak olan kimyasal yapıyı inceliyordu. Alüminyum, kalsiyum, magnezyum, silikon ve demiri inceleyen Smart1’in saatte 7 bin 200 km hızla gerçekleşen çarpışması dünyadan teleskopla gözlemlendi. Smart1, diğer uydulardan farklı olarak iyon motoru kullanıyor.


Geleceğin uyduları kimyasal yakıt yerine 60 litre yakıt ile 100 bin km giden iyon motorunu kullanacak. Smart1, Ay yüzeyinin en az 40 metre büyüklüğündeki detayların haritasını çıkardı. Smart1 projesinin bilim adamlarından Prof. Bernard Foing, bu detaylı harita sayesinde Amerikalıların Ay’a insanlı inen Apollo 15 aracıyla çektiği fotoğraflarla karşılaştırma yapabildiklerini söylüyor. Ay’a insan ayağının değmediği konusundaki komplo teorilerine de gönderme yapan Foing, “Karşılaştırma sonucu fotoğraflar birbirine uyuyor. Sanırım Amerikalılar ay yüzeyine indiler.” ifadelerini kullanıyor. Smart1 uzay aracı, Ay’ın kuzey kutbu ile karanlık yüzünde buz olabileceğine dair işaretler de buldu. Bilim adamlarına göre bu sayede Ay’a insanlı uçuşlar su bulunma ihtimali olan bu bölgelere yapılabilir. Ay’da planlanan uzay istasyonu buralara inşa edilebilir.

Japonya, Çin ve Hindistan da Ay’a çıkmak istiyor

Zaman içinde uzay yarışına dahil olan Japonya, Amerika ve Sovyet Rusya’nın ardından 1990 yılında Ay’a giden üçüncü ülke oldu. İnsansız bir Japon uydusu Ay’a ulaştı. Japon Uzay Ajansı, önümüzdeki yıllarda 2 insansız uçuşun yanı sıra Ay’a insanlı bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor. Amerika’nın müstakbel rakibi olarak görülen Çin de Ay Tanrısı anlamına gelen Chang programı ile Ay’a 2007 yılında araç göndermeyi planlıyor. İnsansız uçuşlardan sonra 2020 yılında Ay’a insanlı uçuş planlayan Çin, ilk insanlı uzay seyahatini 2003’te gerçekleştirmişti. Yükselen ülkelerden olan Hindistan ise Ay seyahatlerine ‘Ay Aracı’ ismini taşıyan ‘Chandrayaan I’ ile 2007 yılında başlıyor.

Ay misyonunu başaramayan Apollo 13’ün filmi yapılmıştı.

Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a ilk adımını atan insan oldu. Apollo 11 aracıyla giden Armstrong’un, “Benim için küçük bir adım, insanlık için büyük adım.” diyerek ayak bastığı Ay’a daha sonra 6 uçuş gerçekleştirildi. Bu uçuşlardan Apollo 13, Ay yolunda oksijen tüpündeki patlama yüzünden dünyaya dönmek zorunda kalmıştı. Bu başarısız seyahat 1995’te Tom Hanks’in başrolünü oynadığı Apollo 13 filmine konu oldu. Film, en iyi film dalı dâhil toplam 9 dalda Oscar adayı olmuş ve 2 dalda da Oscar’ı kazanmıştı. Ay’da en son yürüyen insan ise Aralık 1972 tarihinde Apollo 17 astronotu Eugene Cernan oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious