Intel ve Ericsson'dan kriz önlemleri

Intel ve Ericsson'dan kriz önlemleri.15549
  • Giriş : 22.01.2009 / 14:06:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 11:06:49

İki büyük teknoloji firması, birer gün arayla yaptıkları açıklamada 5'er bin kişi çıkarmayı planladıklarını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyük firmanın büyük derdi olur sözü gerçek oluyor. Ericsson ve Intel birer gün arayla yaptıkları açıklamada çalışan sayısında ciddi azaltmalara gideceklerini açıkladı.

Gökdelenler bu gidişle iyice boşalacağa benziyor

Bu firmalardan İsveç merkezli Ericsson'un dünya genelindeki çalışan sayısı 79 bin. Bu sayı Intel'de ise 84 bine kadar çıkıyor. Intel, son üç yıldır planlı bir personel azaltımına gitmiş durumda. Bu sürede firmayla yolları ayrılan kişi sayısı 20 bini buluyor. Intel, bu işlem sonrasında Asya'daki üç test merkeziyle birlikte Oregon ve Kaliforniya'daki operasyonlarını durdurma kararı aldığını da açıkladı. Intel'in sözcüsü Chuck Mulloy, bu durumu, hazırlığını yaptıkları 1 milyar dolar değerindeki yeni yatırımları için kaynak yaratma olarak tanımlıyor.

İsveçlileri Üzen Haber

5 bin kişilik personel azaltımına gitmeyi planlayan diğer büyük firma Ericsson'un kararı ise özellikle firmanın merkezi olan İsveç'tekileri üzeceğe benziyor. Maliyetleri kısmak amacıyla yapılan bu işten çıkarmalar sonucu, Stockholm'deki 5 bin olan çalışan sayısı 4 bine kadar inecek. Firma bu şekilde, 2008'in son çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 31 düşerek 465 milyon dolara gerileyen karını yükseltmeyi hedefliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*