İnternet altyapısı tehlikede, 2010 internetin sonu olabilir

İnternet altyapısı tehlikede, 2010 internetin sonu olabilir.11960
  • Giriş : 07.04.2008 / 12:36:00

Bilimadamları, internetin 2010'dan sonra ağır ve kullanılamaz hale getirebileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilimadamları, artan video taleplerinin karşılamaya çalışan paylaşım siteleri yüzünden aşırı yüklenen ağların, interneti 2010'dan sonra ağır ve kullanılamaz hale getirebileceğini bildirdi.

Harvard Üniversitesi'nden Scott Bradner, You Tube gibi popüler paylaşım siteleri nedeniyle internet sağlayıcıların hayati önemdeki alt yapıya önem veremediklerini belirtti. Bradner, "Şimdiden bazı çatırtı sesleri geliyor. Gerçekten zor zamanlar bizi bekliyor" dedi.

Uzmanlar, dünya çapında ağ (www) kapasitesinin her yıl 2 katına çıktığını belirtiyor. Sadece You Tube'un 2007'de kullandığı bant genişliğini, 2000 yılında bütün dünyadaki internet kullanıyordu.

Bu arada, internet dünyasında yeni ufuklar açan gelişmeler de oluyor. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) laboratuarlarında günümüzde kullanılan en hızlı internetten 10 bin kat daha hızlı bant genişliğini sağlayan fiber optik kablolar geliştirildi. Ancak yeni kabloların en az 20 yıl sonra kullanılabileceği ve 40 milyar dolara malolalacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious