İnternet bankacılığında 1 milyon YTL'lik vurgun yaptılar

  • Giriş : 12.11.2007 / 23:51:00
  • Güncelleme : 12.11.2007 / 23:52:45

İnteraktif bankacılık yöntemi ile yaklaşık 1 Milyon YTL'lik vurgun yapan şebeke yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnteraktif bankacılığın imkânlarını kullanarak bankalarda yüksek miktarlarda parası bulunan vatandaşların hesaplarını boşaltarak yaklaşık 1 Milyon YTL'lik vurgun yapan şebeke üyeleri, polis operasyonuyla yakalandı. Teknolojik imkânları inanılmaz şekilde yasa dışı şekilde kullanan zanlıların, ajan virüsler kullanarak banka hesaplarına ulaştıkları belirlendi. Bütün ayrıntıları hesaplayan banka farelerinin, yüksek para transferlerinde kendi kadın elemanlarını banka çalışanıymış gibi kullanarak vatandaşları yanıltmaları dikkat çekti.

Teknolojik imkânların hayatın her kademesinde kendisini daha fazla hissettirmesiyle birlikte dolandırıcılar da bu imkânları kötü emellerine alet ederek Milyon YTL'lik paraları hesaplarına geçiriyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, müştekilerin şikâyetlerinden yola çıkarak dolandırıcılık şebekesini takibe aldı. Böylece internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen hırsızlığın boyutları da ortaya çıkmış oldu. Bankalarda önceden yüksek miktarlarda paraları bulunan ancak daha sonra işleri bozulan işadamlarının hesaplarına ulaşan dolandırıcılar, bu hesaplara transfer ettikleri paraları sahte belgelerle bankadan çektikleri belirlendi. Banka hesaplarına 'Trojen' denen ajan virüsleri kullanarak ulaşan dolandırıcılar, bu sayede kişilerin bankadaki bütün hesaplarına ait para dökümlerine rahatça eriştikleri tespit edildi.

VİRÜSLERLE TESPİT EDİLEN HESAPLAR, BATMIŞ İŞADAMLARININ HESAPLARIYLA BOŞALTILIYOR

Daha önce de benzer yollarla dolandırıcılık olaylarıyla karşılaşan bilişim polisleri, bu kez daha profesyonel dolandırıcılarla karşılaştı. Tespit ettikleri bütün hesaplara müdahale etmeyen dolandırıcıların dikkat çekmemek için düşük bakiyeli hesaplara dokunmadıklarını, yüksek miktarda para bulunan hesapları takip ettikleri belirlendi. Belirlenen hesaplardaki paraları, daha önceden aynı banka aracılığı ile ıs yapan ancak işleri bozulan işadamlarının hesaplarına transfer eden dolandırıcılar bu sayede banka görevlilerinin de dikkatini çekmedi. Hatta dolandırıcılıkta sınır tanımayan zanlıların hata riskini ortadan kaldırmak için şebeke üyesi bir kadını banka görevlisi gibi kullandıkları anlaşıldı. Yüksek miktardaki para transferlerinde mevduat sahibine bilgi verme zorunluluğu bulanan banka görevlileri, bu sayede devre dışı bırakılarak şebeke üyesi kadın tarafından aranarak kandırılmış oluyor. Bankadan bilgi aldığını zanneden hesap sahibi ise aslında banka yerine dolandırıcılarla konuşarak kandırılmış oluyor. Dolandırıcılığın boyutunun yaklaşık 1 Milyon YTL civarında olduğu tahmin ediliyor. Belirlenen zanlılar ile ilgili çalışma başlatan ekipler 'fırtına' isimli operasyonla Kadıköy, Beykoz, Buyukcekmece, Fatih, Sisli, Kartal, Ümraniye ve Avcılar'da belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenleyerek şebekenin lideri olduğu tahmin edilen Alı K. ile birlikte 12 zanlıyı gözaltına aldı. Zanlılar emniyetteki işlemlerinin ardından 'Suç işlemek için örgüt kurmak, Teşekkül halinde interaktif banka dolandırıcılı' suçlarından Kadıköy Adliyesi'ne sevk edildi. Şebeke üyelerinin organize olarak bir araya geldikleri ve bu 'konsey' türü toplantılarla sözde 'ıs taksimi' yaptıkları belirlendi. Öte yandan banka görevlisiymiş gibi hesap sahipleriyle konuşan Özlem D.nin şebekenin ikinci adamı Süleyman K.nın sevgilisi olduğu öğrenildi.

Zanlılarla birlikte 2 adet tabanca, 27 adet sahte 50 YTL'lik banknot, 1 adet X5 marka BMW Jip, 1 adet Mercedes marka lüks otomobil, 2 adet plazma tv, 1 adet Lap top, 75 adet çeşitli bankalara ait banka kartı, 25 adet sahte nüfus cüzdanı aslı, 15 adet sahte sürücü belgesi, 13 adet cep telefonu ve çok sayıda sim kart ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious