İnternet bedavacılarına büyük darbe

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Alman polisi, internet üzerinden yasadışı müzik ve film değiş-tokuş yapanlara büyük darbe vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

3 bin 500 kişi de soruştura kapsamına alındı. 'Telif haklarının ihlali' çerçevesinde başlatılan soruşturmada illegal olarak 8 bin 'data'nın değiş-tokuş edildiği tespit edildi. Konuyla ilgili "şimdiye kadar Almanya'da bu konudaki en büyük yasal süreç" nitelemesinde bulunan savcı Jürgen Krautkremer Köln'de düzenlediği basın toplantısında bu güne kadar herhangi bir tutuklamanın ise, olmadığını söyledi.

Financial Times Deutschland'ın haberinde Krautkremer, 'bedavacıların' internet ulaşımı sağlayan belli bir sağlayıcı üzerinden değiş-tokuş yaptıklarının tespit edildiğini kaydetti. Buna göre; bedavacılar, bilgisayarlarına yükledikleri bir yazılım sayesinde yasa dışı yollarla internetten indirilmiş müzik ve film datalarını karşılıklı olarak değişebiliyor. 2 ay boyunca Almanya'daki e-donkey kullanıcılarını takip ettiklerini ifade eden savcı, e-donkey yazılımı üzerinden 40 bin internet adresinin saptandığını belirtti. Soruşturma kapsamında her yaştan şüphelinin bulunduğunu söyleyen savcı Jürgen Krautkremer, 'bedavacıların' büyük bölümünü ise, 15-25 yaş arası gençlerin oluşturduğunu açıkladı.

"Suçluları kanuna göre 5 bin ila 15 bin euro arasında para cezası ve çeşitli sürelerde hapis cezası bekliyor."diyen avukat Christian Solmecke de soruşturmanın asıl amacının bedavacılara göz dağı vermek olduğunu söyledi. Müzik şirketlerinin telif hakları davalarını yürüten avukat, polisin operasyonunu "çalıntı ve kopya piyasasına büyük bir darbe" şeklinde değerlendirdi.

Almanya'da e-donkey, kazaa, grokster gibi internet değiş-tokuş borsası yazılım programları üzerinden bedava olarak paylaşılan müzik eserlerinin oranı yüzde 8 olarak tahmin ediliyor. Kazaa, Avustralya'da 'yasadışı' statüsüne alındı. Yazılım, artık bu ülkede kullanılamayacak. Grokster de 'telif hakları' konusunda müşterilerini zarara uğrattığı gerekçesiyle geçtiğimiz ayalarda Amerika'da mahkemece yasaklanmıştı. O tarihten buyana Grokster'in internet sayfasına erişilemiyor. E-donkey de takip altında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious