İnternet camilere kadar girdi

  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

Sivas'ta bir camide imamın ve cemaatin çabalarıyla internet hizmeti verilmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sularbaşı Mahallesi'nde bulunan Recep Paşa Camii İmamı Mahmut Çelikten, camiye internet bağlantısı kurarak insanların bu hizmetten ücretsiz faydalanmasını sağlıyor. Caminin alt tarafında atıl durumda bulunan dernek odası hayırseverlerin yardımlarıyla şark usülü döşendi. Ardından hayırsever bir avukat camiye bilgisayar bağışladı. İnternet bağlantısı kurulan bilgisayardan cami cemaati ve özellikle öğrenciler istifade ediyor.

İnternet odasında orta dereceli ve üniversite öğrencileri dini konularda bilgilerini arttırırken ödev yapma imkanı da buluyor. Yoğun ilgi gören internet hizmetinden cami cemaati de imam vasıtasıyla istifade ediyor. Cami İmamı Mahmut Çelikten, boş zamanlarında caminin bir bölümünde oluşturduğu odada öğrencilere faydalı olmaya çalıştığını ifade etti.

Camiye internet bağlatarak, maddi ilimlerle manevi ilimleri aynı anda vermeyi amaçladıklarını belirten Çelikten, "Namaz vakitleri dışında burada öğrenci ve vatandaşlarla bir araya geliyoruz. Bu hizmetten, ders çalışmaya ve dini konularda bilgi almaya gelen öğrenciler ücretsiz olarak faydalanabiliyor." dedi.

Caminin müdavimlerinden 71 yaşındaki Kadir İlaslan da bilgisayar kullanmayı bilmediğini ancak cami imamının yardımıyla kafasına takılan sorulara internetten cevap bulduğunu söyledi. Kendi çocukluğunda böyle bir olayın olmadığını belirten İlaslan, "Güzel bir hizmet. Zaman zaman buraya gelerek aklımıza takılan dini ve dünyevi soruların cevabını arıyoruz. Bu yaştan sonra hocamızın vesilesiyle internet ile tanıştık." şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Üniversitesi'nde öğrenci olan Alparslan Doğan da okuduğu bölümle ilgili ödevleri burada yaptığını söyledi. Günümüzde teknolojiyi yakından takip etmenin gerekli olduğunu vurgulayan Doğan, "İnternette her türlü pozitif ilimleri bulabiliyoruz. Bu hizmetin camilere kadar yayılmış olması ise sevindirici bir gelişme. Burada sunulan imkan sayesinde ücret ödemeden istediğim konularda istediğim bilgilere ulaşabiliyorum." şeklinde konuştu.

Bu arada cami imamı Çelikten, daha geniş bir yer bulmaları halinde şu anda tek olan bilgisayar sayısını arttıracaklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious