İnternet evlilikleri ömürsüz

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

İnternet evlilikleri günden güne yaygınlaşıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Görücü usulü, başlık parası, anlaşma usulü gibi türleri kapsayan evliliklere son zamanlarda eklenen internet evliliği günden güne yaygınlaşıyor. İnternette evlilik için birçok site bulunuyor. Üyelik bazılarında ücretli, bazılarında ücretsiz. İnternet üzerinden evlilik. birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Kişilerarası İletişim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Demet Gürüz, son zamanlarda artan internet evlilikleri hakkında şunları söylüyor: "Kadın erkek ilişkilerinin sevgi ve saygı temeline dayandırılarak evlilikle noktalandırılması çok ciddi ve önemli bir süreçtir. Bu süreçte tarafların karşılıklı beklentileri, seçenekleri ve ihtiyaçları önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple evlilik kararı verilirken tanıma sürecinin doğru zamanda, doğru kişiyle ve doğru yerlerde karşılıklı olarak yaşanmasında fayda vardır."

Evlilikten hem çiftlerin hem de aile ve yakınlarının uzun süreli ve sağlam bir birliktelik beklediğini belirten Prof. Dr. Gürüz, "Evlilik kararının doğru verilmesi için tanıma sürecindeki bazı önemli noktaların dikkatle değerlendirilmesi gerekmektedir. Teknolojinin yaşamımıza kattığı avantajlar yadsınamaz ancak evlilik, teknolojik donanımlı bir aletin satın alınarak kullanılması gibi düşünülemeyeceğinden insan ilişkilerinin sağlıklı işleyişi, evlilik kararının doğru verilmesinde ve sürdürülmesinde kişiler arası iletişim yöntem ve becerilerinin sanal ortamda değil, yüz yüze verilmesi daha sağlıklı olacaktır." diyor.

Yüz yüze iletişimde bile zaman zaman çatışma, küskünlük, reddetme gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalındığını ifade eden Gürüz, "Söyleyiş tarzı, ses tonu, sözcükler, beden dili gibi iletişim becerilerinin hepsinin kullanılabileceği birçok faktör olumsuz etki yaparken sanal dünyadan, bir camın arkasından yakalanan yazılı mesajların ilişkinin sağlığındaki olumlu etkisi tartışılabilir. Bu sebeple internet, sağlıklı ve olumlu bir etkileşimin gerçekleşmesinde bazı problemleri ve geleceğe dönük sıkıntıları gündeme getirmektedir." dedi.

Demet Gürüz, gençler için bu sıkıntıların atlatılmasında, evlilik gibi insan hayatında önemli olan bir kararın verilmesinde, insanların yüzyüze gelerek birbirini tanımasının ve karşısındakinin beklentilerini daha iyi anlayabilmesinin daha doğru bir yaklaşım olduğunun altını çizdi.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda, internet evliliğinin çok kısa sürede olumsuz sonuçlandığının ortaya çıktığının görüldüğünü açıklayan Prof. Dr. Gürüz, "Bu sonuçlar, internet evliliklerinin çiftler ve çocuklar üzerinde sıkıntıya sebep olduğu gözlemlenmektedir. Bir iletişimci olarak insanların karşılıklı konuşma, anlatma ve anlaşma çabalarının, ikili ilişkilerde yüz yüze ve gerçek bir ortamda daha olumlu sonuçlar vereceğini düşünüyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious