İnternet Haftası 9-22 Nisan'da

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

İnternet Haftası, bu yıl 9-22 Nisan tarihleri arasında Bilişim Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (BT-STK) tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplumda internet bilincini artırmak , interneti tanıtmak, büyütmek, güvenli internet kullanımı konusunda halkı aydınlatmak, sorunları ve çözüm yollarını tartışmak amacıyla düzenlenen İnternet Haftası, bu yıl 9-22 Nisan tarihleri arasında Bilişim Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (BT-STK) tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Aralarında Türkiye Bilişim Derneği, Bilişim Sektörleri Derneği, Tüm İnternet Evleri Derneğinin de bulunduğu 9 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu platformdan yapılan yazılı açıklamada, 12 Nisan'da Türkiye'de internet kullanımının 14. yılını dolduracağı bildirildi.

Bu yıl internet haftasının 9-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacağı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İnternet Haftası, toplumda internet bilincini yaratmayı, interneti tanıtmayı, büyütmeyi, yeni projeler başlatmayı, sorunları ve çözüm yollarını tartışmayı, kısaca interneti Türkiye gündemine yerleştirmeyi amaçlamaktadır.

Türkiye internetinin gündemindeki sorunları tartışmak, özellikle yönetişim, yasal düzenlemeler, serbestleşme, internet ve telekomünikasyon sektörünün gelişimi, bireysel güvenlik, güvenli internet ve bilgi toplumu kavramlarıyla tüm toplumu tanıştırmak, İnternet Haftası için seçtiğimiz önemli bir hedeftir.”

Bireylerin uzmanlıkları ve meraklarının, internete taşınmasının desteklendiği ifade edilen açıklamada, “Web yapmayı, kişisel güvenliği, spam ve virüse karşı korunmayı öğreten mütevazı kursları sivil toplum kuruluşlarından, internet kafelerden, üniversitelerden, yurdun dört bir köşesinde bekliyoruz” denildi. Açıklamada, her kamu kurumunun da kendi e-devlet projesini önce kendi internet sayfasında anlatması, halka yönelik broşür hazırlaması, kurum içinde tanıtım ve eğitim yapması, basın ve halktan geri besleme mekanizmaları kurması talep edildi. Açıklamada, “Kamu kurumlarının küçük de olsa yeni bir 'e-devlet' hizmeti başlatmasının, organize sanayi bölgelerinde ve belediyeler bünyesinde halka açık internet evleri açılmasının, halk kütüphanelerinin internete bağlanmasının yararlı olacağı” belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious