İnternet hırsızları iş başında

İnternet hırsızları iş başında.12338
  • Giriş : 11.05.2008 / 00:15:00
  • Güncelleme : 10.05.2008 / 23:58:55

Son zamanlarda artan internet suçlarına bir halka da Romanya'dan eklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yunan menşeli Bancpost'a ait Millenium kartı kullanıcısı yaklaşık 20 bin kişinin hesapları 'klonlama yöntemi' ile boşaltıldı. Mağdurlar arasında bin 500 kadar polisin yanı sıra, savcı, milletvekili ve bakanlık çalışanları da bulunuyor. Kayıp miktarın 300 bin Euro olduğu tahmin ediliyor.

Söz konusu hırsızlık olayı Ortodoks dünyasının dini bayramı olan Paskalya döneminde gerçekleşti. 10 günlük tatili fırsat bilen dolandırıcılar, Bancpost'un Millenium tipi kredi kartını kullanan 20 bin müşterinin hesaplarını klonlama yöntemiyle boşalttı. Skandal, nöbetçi personelin ülkenin değişik yerlerinden çekilen yüklü müktardaki paraları fark etmesiyle gün yüzüne çıktı. Bunun üzerine Millenium tipi kartların geçerliliği iptal edildi. Gerçek fatura ise tatil dönüşü banka yönetimine yağan şikayet dilekçelerinden sonra anlaşıldı. Mağdurlar arasında savcı, milletvekili ve bakanlık çalışanları gibi önemli makamdaki devlet memurlarının yanı sıra bin 500 kadar da polis memuru bulunuyor.

Banka yetkilisi Mihai Bogza, iptal edilen kartların yerine yenilerinin basıldığını ve müşterilere gönderildiğini söylerken, kayıp paraya ilişkin kesin rakam söylemekten kaçındı. Mağdurların çoğunluğunu memurlar oluştururken dolandırıcıların, soygunu maaş dönemine denk getirdikleri dikkate çekiyor. Araştırmalarını sürdüren emniyet kaynakları ise, Bancpost bankomatlarındaki kamera kayıtlarını incelemeye aldı. Bazı işlemlerin Bulgaristan üzerinden yapıldığını tespit eden kaynaklar, Bulgar emniyetiyle işbirliğine girişti.

Öte yandan Romanya piyasasına geçen yıl giren Portekizli Millennium Bank, isim benzerliği nedeniyle bir açıklama yaparak, mevcut skandalla hiçbir ilişkilerinin olmadığını duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious