İnternet kafeler öğrencilere yasak

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

MANİSA Valiliği ilk ve orta dereceli okul öğrencilerinin hafta içi 08.00 ile 18.00 saatleri arasında internet kafelere girmesini yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Manisa Milli Eğitim Müdürü Hasan Özdemir kararın yerinde olduğunu, gerekirse öğrenciler için okullardaki bilgisayar laboratuvarlarının açılabileceğini söyledi.

Son yıllarda internetin insan hayatına girmesiyle her mahallede açılan internet kafeler, yetişkinlerden çok gençleri etkiledi. Özellikle okul yakınlarında kurulan bazı internet kafelerin de hedef kitle olarak öğrencileri seçmesiyle kafeler, okuldan çıkan ve derslere girmeyen öğrencilerin buluşma mekanı haline geldi.

Eğitimcilerin uyarılarıyla internet kafelerin denetim altına alınmasına rağmen özellikle okul saatlerinde öğrencilerin internet kafelerde olması velilerin tepkisini çekti. Okuldan arta kalan zamanlarda evde ders çalışmak yerine internet kafelere giderek zamanlarını bilgisayar oyunu oynayıp internette chat yaparak geçiren ilköğretim çağındaki öğrencilerin sayısının artması yetkilileri harekete geçirdi.

Velilerin de başvurularını değerlendiren Manisa Valiliği, kararın uygulanmaması halinde Kabahatler Kanunu'na ve 5442 sayılı il idare kurulu kararlarına göre 109- 564 YTL arasında değişen para cezası ve kapatma uygulanabileceğini bildirdi. Kararda ayrıca İnternet kafelerin içinde görünecek şekilde “Okulların eğitim ve öğretime açık olduğu günlerde 08.00 ile 18.00 saatleri arasında ilk ve orta öğretim öğrencileri giremez” levhası yazılması zorunluluğu getirildi.
Manisa Milli Eğitim Müdürü Hasan Özdemir, valilik kararının yerinde bir karar olduğunu belirtti. Özdemir gerekirse okullardaki bilgisayar laboratuvarlarını öğrencilerin ve halkın kullanımına açabileceklerini söyledi. Özdemir şöyle devam etti:

“İnternet kafeler gerçekten eğitim sisteminde sorun halini almaya başladı. Bir çok öğrenci okuldan çıktıktan sonra eve gitmek yerine internet kafelere gidiyor orada internette geziyor oyun oynuyor. Bunun önüne bir türlü geçilemedi. Valiliğin kararı çok yerinde ve desteklenmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı'nın da desteklediği projeyle okullardaki bilgisayar laboratuvarlarının ders saatleri dışında öğrencilere ve hatta vatandaşa açılması söz konusu. Bu proje gerçekleşirse internet kafelere gerek kalmayacak ve öğretmenler internet kullanan öğrenciler üzerinde kontrol sağlayabilecek.”

İnternet kafe işletmecisi Mehmet Gökay da internet kafelerde gerekli denetim yapılması halinde genelgeye gerek kalmayacağını belirterek okul idarecilerinin de öğrencileri denetlemesi gerektiğini söyledi. Gökay “Ben emekli bir eğitimciyim. Gerektiğinde internet kafemde öğrencilerin ödevini yapmasına yardımcı olup ders anlatıyorum. Bu karar adil bir karar olmadı. Kuruların yanında yaşlar da yanacak” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious