İnternet kafelere ceza yağdı

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda Bursa merkez Osmangazi Belediyesi yasak sitelere girilmesine izin veren, filtre kullanmayan, şiddet içerikli oyunlar bulundurup oynatan işyerlerine ceza yağdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osmangazi sınırlarındaki internet kafe ve elektronik işyerlerini denetlemek üzere yaklaşık 2 ay önce göreve başlayan komisyon, bugüne kadar denetlediği toplam 80 ınternet cafeye 75 milyar lira ceza kesti. Bursa Valiliği'nin 14.08.2006 tarih ve 2262 sayılı emirleri doğrultusunda oluşturulan Internet Cafe ve Oyun Yerleri Denetim Komisyonu, 10 işyerini de kapattı.

Osmangazi Belediyesi İktisat ve Küşat Müdürü Kenan Kır'ın başkanlığını yaptığı Internet Cafe ve Oyun Yerleri Denetim Komisyonu'nda; İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Sağlık Grup Başkanlığı ve Bursa Elektronikçiler Odası'ndan birer temsilci görev alıyor. Osmangazi sınırlarındaki internet kafeler ve elektronik işyerlerinde peryodik denetimlerini sürdüren Komisyon; şiddet içerikli oyun bulunduran ve oynatan, yasak siteleri engelleyici filtre bulundurmayan, işyerinde sorumlu müdür bulundurmayan, ruhsata aykırı olarak oyun makinesi bulunduran, sağlık koşullarına uygun olmayan, işyerinde sigara içiren, 12 yaşın altındaki gençlerin kullanımına izin veren ve işyerinde uyarıcı levha bulundurmayan işyerleri hakkında yasal işlem yapıyor. Komisyon, görevde olduğu yaklaşık iki ay içinde gittiği hiçbir işyerinden boş dönmedi. Denetim yapılan 63 işyerine 65 milyar lira para cezası kesildi. Osmangazi sınırlarında 450 civarında işyeri bulunduğuna dikkat çeken yetkililer, denetimlerin sık aralıklarla devam edeceğini bildirdiler. Suçun tekrarı halinde her tekrar için cezanın katlanacağını da bildiren yetkililer, işyeri sahiplerini daha dikkatli olmaya çağırdılar.

Diğer yandan, internet kafe ve elektronik işyeri sahiplerinin konuyla ilgili bilgi eksikliklerini gidermek amacıyla 30 Kasım 2006 tarihinde Tayyare Kültür Merkezi'nde bir eğitim programı düzenleniyor. Osmangazi Belediyesi'nin; Bursa Elektronikçiler odası işbirliği ile düzenleyeceği eğitime, sadece Osmangazi'deki değil merkez ilçelerdeki işyeri sahiplerinin de katılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious