İnternet kafelere girişte yeni kurallar

  • Giriş : 01.11.2007 / 11:23:00

İnternet toplu kullanım sağlayıcı mekanlara artık 12 yaşından küçükler yanlarında veli veya vasileriyle girebilecek, 15 yaşından küçükler ise veli ya da vasileri olmadan saat 20.00'den sonra giremeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konuldu. Yönetmelikle, internet toplu kullanım sağlayıcıları ve ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri vesorumlulukları ile denetimlerine ilişkin esas ve usuller düzenlendi.

Yeni düzenlemeye göre, tütün ve tütün mamulleri tüketim bölümü bulunmayan işyerlerinde tütün ve tütün mamulleri içilemeyecek.

İşyerlerinde 'Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu'na aykırı hareket edilemeyecek ve alkollü içecek satılamayacak, bulundurulamayacak veya sunulamayacak.

İşyerlerinde ayrıca, 'Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu' kapsamında korunan hakların ihlal edilmesinin önlenmesi için gerekli tedbirler alınacak ve elektronik ve mekanik oyun alet ve makineleri bulundurulamayacak.

Kötü alışkanlıklıkları teşvik eden oyunlar oynatılamayacak

İşyerlerindeki bilgisayarlarda uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamayacak.

İnternet toplu kullanım sağlayıcı mekanlara giren ve çıkanların tespiti amacıyla gerekli kamera kayıt sistemi kurulacak. Bu sistem aracılığıyla elde edilen kayıtlar 7 gün süreyle saklanacak ve bu kayıtlar yetkili makamlar haricindeki kişi ve kuruluşlara verilemeyecek.

Ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarına, belirtilen yükümlülüklerine aykırı hareket ettiklerinin belirlenmesi durumunda 3 bin YTL'den 15 bin YTL'ye kadar idari para cezası verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious