İnternet kafelere kamera zorunluluğu

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Samsun Valiliği tarafından internet kafeler ile kuru sıkı ve gaz tabancalarının taşınmasına yönelik bazı düzenlemelere gidildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, yaptığı basın toplantısında, alınan önlemlerle ilgi bilgi verdi.

İnternet kafelerin sayısının her geçen gün arttığına işaret eden Güzeloğlu, internet kafelere özellikle çocuk ve gençlerin ilgi gösterdiğini belirtti.

Doğru zamanda doğru bilgiye ulaşmanın herkesin hakkı olduğunu ifade eden Güzeloğlu, internet üzerinden zararlı bilgilere de ulaşıldığına dikkati çekerek, ''Çocuk ve gençlerimizi art niyetli bir takım insanların kötülüklerinden korumak, psikolojik ve sosyal yönden olumsuz etkilenmemeleri için her türlü önlemi almak devlet olarak öncelikli görevimizdir'' dedi.

Daha önce aldıkları kararla 12 yaşın altındaki çocukların veli veya vasisi yanlarında olmadan internet kafelere girişlerinin yasaklandığını hatırlatan Güzeloğlu, yeni alınan kararla ilk ve orta öğretimdeki öğrencilerin, okulların eğitim ve öğretime açık olduğu günlerde okul saatlerinde (06.00-18.00), okul formasıyla internet kafelere girişlerinin yasaklandığını bildirdi.

Alınan önlemlerle internet yoluyla işlenen suçların önüne geçilmesinin amaçlandığının altını çizen Vali Güzeloğlu, özellikle çocuk pornosu gibi sitelere girişleri takip edilebilmesi için ADSL bağlantılarında dinamik kullanıcı IP numarası yerine sabit bir IP numarası kullanılması, internet kafelerde kullanılan her bir bilgisayarın değişik bir kullanıcı tarafından kullanılması durumunda kullanıcının adı soyadı ve kimlik numarası ve adresine ilişkin bilgilerin kaydedilmesi ve bunların işletmeciler tarafından en az 3 ay süreyle muhafaza edilmesinin zorunlu hale getirildiğini kaydetti.

Güzeloğlu, internet kafelere giriş ve çıkışların net olarak görülebilmesi için de her internet kafede bu amaçla en az 2 kameranın kurulması ve bu kamera görüntülerinin en az bir hafta süreyle muhafaza edilmesi, ayrıca internet kafelerde bulunması zorunlu olan filtre programının tüm bilgisayarlara ayrı ayrı kurulmasının da zorunlu hale getirildiğini vurguladı.

Alınan kararların yeni kurulacak olanlar dahil tüm internet kafeleri bağladığını kaydeden Güzeloğlu, kararlara uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi gereği idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

-KURUSIKI TABANCALAR-

Vali Güzeloğlu, son zamanlarda ateşli olmayan silahlarla işlenen suçlarda artış olduğuna da dikkati çekerek, aldıkları yeni kararla Samsun ili sınırları içinde kamu güvenliğini ve düzenini sağlamak için 18 yaşından küçüklerin ateşli silahlar kapsamına girmeyen kuru sıkı ses ve gaz tabancaları, kelebek tabir edilen veya özel amaçlarla imal edilen çeşitli bıçaklar ve benzeri aletlerin taşınmasının yasaklandığını bildirdi.

Güzeloğlu, 18 yaşını dolduranların ise kuru sıkı ve gaz tabancası taşıyabilmeleri için kolluk kuvvetlerine yazılı bildirimde bulunmak şartı ile bunları meskun mahal dışında taşıyabileceklerini kaydetti.

Alınan kararların bugünden itibaren yürürlüğe girdiğini belirten Güzeloğlu, kararlara uymayanlar hakkında idari para cezası uygulanacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious