'İnternet kafelere neşter vuracağız'

  • Giriş : 12.04.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, internet kafelerin suçlu üretir konuma geldiğini söyleyerek, Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile birlikte bu kanayan yaraya neşter vuracaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Koç Holding tarafından Sakarya'daki okullara dağıtılmak üzere bağışlanan 3 bin 360 bilgisayarın teslim töreni için Karaman Mahallesi'nde bulunan 17 Ağustos İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törene katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de 2005 - 2006 öğretim yılı ile birlikte hazırladıkları yeni müfredatın uygulamaya geçtiğini söyledi. Discovery çağında, uzay mekiğinin olduğu bir dönemde kanı arabalarıyla gidemeyeceklerini ifade eden Çelik, yeni bir anlayışla öğrenci merkezli, öğrenciyi araştırmaya, düşünmeye, muhakeme etmeye yönelik, analiz ve sentez yapmaya teşvik eden bir müfredatı Türkiye'ye kazandırdıklarını dile getirdi. Çelik, "Discovery çağında, uzay mekiğinin olduğu bir dönemde biz kağnı arabalarıyla gidemeyiz. Bizim müfredatımız 1967 modeldir. 1967 yılında hazırlanmış bir müfredatla, Türkiye bu yarışı sürdürememektedir. Bu şu anlama geliyor; 1967 model bir arabayla siz uluslar arası otobanlarda yarış yapıyorsunuz demektir. Bu yarışı daha baştan kaybedersiniz. Müfredatımız yenilenmiştir. Yeni bir anlayışla öğrenci merkezli, öğrenciyi araştırmaya, düşünmeye, muhakeme etmeye yönelik analiz, sentez yapmaya teşvik eden bir müfredat Türkiye'ye kazandırılmıştır. Türkiye'de 2005 - 2006 öğretim yılıyla birlikte bütün ülkede bu müfredat uygulanmaktadır." dedi.

Türkiye'de internet kafelerin suçlu üretir konuma geldiğini de vurgulayan Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile birlikte bu yaraya neşter vuracaklarını belirtti. Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yaraya neşter vururken çocuklarımıza alternatifler sunmak zorundayız. Bilgi teknolojisi sınıflarımızı gerekirse 24 saat açık tutmak zorundayız. Filtreli bir internet sistemi vermek zorundayız. İnternet büyük bir imkandır. Bunu iyi de kullanabilirsiniz. Kötü de kullanabilirsiniz. Bu büyük bir nimettir. Bu nimetten çocuklarımızın en iyi şekilde faydalanması için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerekiyor. Bilgi Teknolojileri Sınıfı projesinin internetin iyi amaçlarla kullanılmasına hizmet edecektir."

Eğitime yapılan yatırımların sonucunun kısa sürede alınamayacağını anlatan Bakan Çelik, bu yıl başlattıkları müfredatın sonuçlarının 8 yıl sonra alınacağını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinin, konsolide bütçe içinde bir numara olduğunu açıklayan Çelik, "Bu konsolide bütçenin yüzde 10'unu eğitime ayırdığımız zaman, yaklaşık 15 milyar dolar ediyor. Bizim eğitimi sadece devlete bırakma lüksümüz yok. Dolayısıyla üç sektörü birden eğitimin içine çekmemiz gerekiyor. Devlet, özel sektör ve üçüncü sektör dediğimiz vakıflar, gönüllü kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri bunun içinde olmak zorundadır. Dünya rekabet edeceksek, dünya standardını yakalamak zorundayız.'' diye konuştu.

Geçen yıl Haziran ayında başlatılan projeyle, bütün okullara birer bilgi teknoloji sınıfı kurulması için çalışma başlattıklarını kaydeden Çelik, bu projenin gerçekleşmesi için 406 bin bilgisayara ihtiyaç olduğunu belirtti. 86 bin bilgisayarın bakanlık tarafından karşılandığını açıklayan Çelik, geriye kalan 320 bin adet bilgisayarın 150 bin tanesinin bakanlıkça, geriye kalan sayının ise iş adamlarından temin edilmesini planladıklarını ifade etti.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ise Koç Topluluğu olarak eğitime büyük önem verdiklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı bilgisayarlı eğitime destek kampanyasına büyük bir heyecan ve görev bilinciyle katıldıklarını açıklayan Koç, "Koç Topluluk olarak Sakarya'da 160 ilköğretim okulunu bilgisayar sınıflar ile donattık. Sakarya içinde 160 okuldaki 160 sınıfta 3 bin 360 adet bilgisayarla, yaklaşık 66 bin öğrenciye bilgisayar teknolojilerini sunmak ve onlara yepyeni ufuklar açacak olmak beni çok heyecanlandırıyor, gururlandırıyor. Günümüzde eğitim ve teknoloji birbirinden ayrılmaz iki önemli kavramdır. Bilgi çağının gereklerine uygun olarak Türkiye'yi geleceğe taşıyacak kuşaklarının yetişmesinde nitelikli kaliteli eğitimin gerekliliğine inanıyorum. Türkiye, bilgi ve teknoloji açısından çok önemli hamleler gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Tüm bu gelişmeleri yakalayabilmemiz için eğitimdeki ekipmanları hızla yenileyecek altyapıyla ilgili gerekli donanımları sağlamak, Koç Topluluğu adına önemli bir ödev. Türkiye'nin bu alanda katetmesi gereken önemli bir mesafe var. Ancak unutmayalım ki, bu tür uzun soluklu mesafeleri katetmemizin bir şartı da seçtiği hedefte tutarlı bir biçimde ilerlemektir'' dedi.

Törenin sonunda Bakan Çelik, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'a katkılarından dolayı plaket ve teşekkür belgesi verdi. Bakan Çelik ve Mustafa Koç 17 Ağustos İlköğretim Okulu ve Selçuk Bey İlköğretim Okulu'ndaki Bilgi Teknolojileri Sınıfları'nın açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious