İnternet kafelere öğrenci yasağı!

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Öğrenciler internet cafelere okul kıyafetleri ile giremeyecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alanya Belediyesi, internet kafelere yönelik sıkı tedbirler almaya başladı. Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu başkanlığında toplanan belediye meclisi, öğrencileri teknolojinin zararlarından korumak amacıyla önemli kararlara imza attı.

Bu karalara göre; bütün internet cafelerde, bilgisayar mühendisi gibi resmi sertifikalı sorumlu müdür bulundurulacak. İnternet kafelerdeki perdeler kaldırılacak, şeffaf camlar takılacak.

Okul kıyafeti ile öğrenci alan işletmelere ilk tespitte 250 YTL para ve 15 gün kapama cezası verilecek. İkinci tespitte ise 500 YTL para cezası verilerek ve işyerinin ruhsatı iptal edilecek. Sorumlu müdür bulundurmayan internet kafelere ise ilk tespitte 250 YTL, ikincisinde 500, üçüncüsünde ise bin YTL para cezası verilecek. Kriterleri yerine getirmeyenlerin ise ruhsatları iptal edilecek. İşletmeler alınan kararlara uymadıkları takdirde belediye Milli Eğitim Bakanlığı’yla ortaklaşa mahalle aralarına bilgisayarlar yerleştirerek insanların bilgi edinmesini sağlayacak.

İlgili komisyonun kararını yeterli bulmayan AK Parti’li Belediye Meclis Üyesi Murat Paşaoğlu, "Sadece kıyafet kararı almayalım. Öğrenci kıyafetini çıkararak internet kafeye yine girer. Bu nedenle okul saatinde öğrenciye interneti yasaklayalım. Ayrıca okul saatinde internete girişleri yaş sınırına da tabii tutalım." önerisinde bulundu.

Paşaoğlu’nun bu önerisi ise kabul edildi. Ayrıca internet cafelerde, SSK’lı olmak şartıyla bilgisayar mühendisi, bilgisayar teknikeri veya resmi kurumlar ile resmi kurum niteliğinde olan meslek kuruluşlarınca verilen sertifikalı sorumlu müdür bulundurulmasının zorunlu hale getirildi.

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, internet kafelere yönelik alınan kararın özellikle öğrenciler için çok önemli olduğunu söyledi. Avrupa’da insanların bilgisayarı bilgi amacı dışında kullanmadığına dikkat çeken Başkan Sipahioğlu, internet kafelerdeki perdelerle birlikte renkli camların da kaldırılacağını ifade etti.

Özellikle gençlerin bilgi çağını yakalayarak, araştırmacı bir kimliğe bürünmesi için bu tür kararların alınmasının zorunlu hale geldiğine işaret eden Sipahioğlu, alınan kararlara uymayanların ruhsatlarının iptal edileceğini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious