Internet kafelerle ilgili sıkı tedbirler alınıyor

  • Giriş : 28.04.2006 / 00:00:00

Türkiye'de özellikle kaçak çalıştırılan internet kafelerle ilgili sıkı tedbirler alınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emniyet, Milli Eğitim, Çevre ve Orman ve belediye görevlilerinden oluşan birimler internet kafelerlei denetliyor. 20 civarında internet kafenin ceza aldığı belirtilirken suçun durumuna göre para ya da kapatma cezaları uygulanıyor.

Uşak Valisi Kayhan Kavas, birçok internet kafe kapattıklarını belirterek, sıkı ve sıcak takipler başlattıklarını söyledi. Özellikle son 15-20 günde denetlenen internet kafelerde hangi sitelere girildiğinin tek tek incelendiğini belirten Vali Kavas, küçük yaşta çocuk alan kafeleri kapattıklarını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün de, denetlemelerden memnun kaldıklarını belirterek, eğitim sırasında, hem öğrenci hem de velilere yönelik toplantılarda internet kafeleri sık sık gündemde bulundurduklarını kaydetti.

İnternet kafelerin çocukları olumsuz etkilediğini belirten Düzgün, buraları açanların mutlaka tedbir alması gerektiğini vurguladı. Muzır sitelerin engellenmesi gerektiğini ifade eden Düzgün, "Emniyet teşkilatıyla birlikte okullarımızda düzenlenen toplantılarda ve seminerlerde, hem öğrencilerimize hem velilerimize internet kafelerin olumsuz yönlerini anlatıyoruz. Gerekli uyarılarımızı yapıyoruz ve ailelerin çocuklarını kontrol altına almalarını istiyoruz" dedi.

Belediye Başkanı Mesut Apaydın ise denetlemeleri polisin yapıp belediye encümenine havale ettiğini belirterek, ceza paralarının belediye kasasına girmemesinden şikayetçi oldu. İki ay önce ceza alan internet kafelerden tahsil edilen paraların belediyenin kasasına girdiğini belirten Başkan Apaydın, "Daha sonra çıkan kanunla ceza bedellerinin yüzde 90'ı Maliye, yüzde 10'u belediyeye gidiyor. Bu cezalardan dolayı vatandaşla hem yüzgöz oluyoruz, hem de paralar başka yere gidiyor. Onun için encümenimizde cezası kesilmek üzere beklenen tutanaklar birikti ve bekletiyoruz. Bu paraların belediye kasasına girmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious