İnternet kalp hastası yapabilir

İnternet kalp hastası yapabilir.12095
  • Giriş : 16.04.2008 / 16:26:00

Kalp damar cerrahisi uzmanı Dr. Türkan Demir, kalp hastalığının son zamanlarda gençlerde yaygın olarak görülmesini, internet sebebiyle hareketsiz yaşantı ve hazır yemek kültürüne bağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dr. Demir, 12-18 Nisan arasında kutlanan Kalp Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. 20. yüzyılın başından beri kalp hastalıklarının ölümün en sık sebepleri arasında yer aldığını belirten Demir, birçok ülkede olduğu Türkiye'de de en önemli ölüm sebeplerinden birinin koroner kalp rahatsızlığı olduğunu söyledi.

Demir, "İnternetin hayatımıza çok hızlı bir şekilde girmesi, gençleri dış dünyadan çıkararak hareketsiz bir yaşama davet etmektedir. Bunun yanısıra hazır yemek alışkanlığının artması da kalp hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenme yollarına başvurarak, spor yapmayı ihmal etmemeliyiz." dedi.

Koroner kalp rahatsızlığının genellikle orta ve ileri yaş hastalığı olduğunu da kaydeden Dr. Türkan Demir, "Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte gelişiminde sigara kullanımı, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği (hiperkolesterolemi) gibi birçok risk faktörü vardır. Bunların düzeltilmesi durumunda hastalığın oluşması ya da ilerlemesinin önlenmesi umulmaktadır." şeklinde konuştu. Bilinçli diyetin kalbi koruduğunu da aktaran Demir, şunları söyledi:

"Kilo verme, sigarayı bırakma, hastanın tansiyonunu düzeltme ve egzersiz yapmasını sağlama, kalp hastalığı tedavisinin ilk aşamasıdır. Kolesterol seviyesindeki yüzde 1'lik düşme, hastalığın görülme sıklığını yüzde 2 azaltır. Düşük yağ ve yüksek lifli diyet, kolesterol seviyesini düşürerek kalp hastalıkları ve ölüm riskini azaltır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious