İnternet kullanıcıları dikkat!

İnternet kullanıcıları dikkat!.7902
  • Giriş : 16.04.2009 / 23:15:00
  • Güncelleme : 16.04.2009 / 23:30:43

Kablosuz internet kullanıcılarına çok önemli uyarı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Askeri bilgileri internet üzerinden çalan zanlıyı arayan askeri savcılık, Ankara Keçiören'de bir eve operasyon düzenledi. Evde yapılan aramada bilgisayara el konuldu. Evinde arama yapılan şahıs ise CHP lideri Deniz Baykal'ın makam şoförü çıktı. Askeri savcılık, internet ağına dışarıdan giriş yapıldığı ihtimali üzerinde duruyor. Yetkililer ise kablosuz internet kullanıcılarını bu tür olaylara karşı uyarıyor.

İnternet üzerinden Jandarma Genel Komutanlığı'na ait bazı bilgisayarlara girilmesi üzerine askeri savcılık alarma geçti. İncelemede bazı gizli bilgilerin çalındığı ve üst düzey komutanlara tehdit içerikli mesajların gönderildiği tespit edildi.

ASKERİ BİLGİLER ÇALINDI

Olayı araştıran savcılık, polis bölgesi olan Ankara Keçiören'deki bir adresten sisteme giriş yapıldığını belirledi. Jandarma, emniyete haber vererek, bu adrese baskın düzenledi. 3 saat süren aramanın ardından bilgisayara el konuldu.

ADRESTEKİ İLGİNÇ İSİM NEDEN SEÇİLDİ?

Evde oturan şahsın kimliği ise herkesi şaşırttı. Askeri sisteme giriş yapılan bilgisayar, CHP lideri Deniz Baykal'ın yıllardır şoförlüğünü yapan Mehmet Çakırgöz'e ait. Yetkililer, Çakırgöz'ün kablosuz internet ağına bir bilgisayar korsanının dışarıdan giriş yaptığını düşünüyor.

Kablosuz ağı kullanarak bilgisayara giren bir hacker, bilgisayarınızdaki verileri çalabilir veya internetinizi kullanarak başka sistemlere giriş yapabilir. Bu yasa dışı işlemler sizin bilgisayarınızdan yapıldığı için direk olarak suçlu pozisyonuna düşersiniz.

ŞİFRE ŞART

Böylesine tatsız bir olaya muhatap olmak istemiyorsanız, kablosuz internetinizi dışarıdan kullanılamayacak hale getirmeniz gerekiyor. Burada öncelikli yapmanız gereken işlem modeminizi yetkili ve güvenilir bir şirkete bağlatmak.

Candan Sarıoğlu: BAŞAR BİLGİSAYAR TEKNİK MÜDİRESİ
"MODEM SİZİN HEM BİLGİSAYARINIZA HEM DE İNTERNETİNİZE ULUŞIP RAHATLIKLA BİLGİLERİNİZİ, ŞİFRELERİNİZİ DEĞİŞTİREBİLECEĞİNİZ BİR ARAÇTIR"

AMAN DİKKAT!

Kablosuz internetinizin dışarıdan kullanılmasını istemiyorsanız, zor kırılacak şifre koymanız gerekiyor.

Candan Sarıoğlu: BAŞAR BİLGİSAYAR TEKNİK MÜDİRESİ
"İSMİMİZ, DOĞUM TARİHİMİZ VEYA 1,2,3 GİBİ ŞİFRELER YERİNE DAHA KOMPLEX, DAHA ZOR KIRILABİLECEK KÜÇÜK HARF, BÜYÜK HARF VE NUMARALARDAN OLUŞAN ORTALAMA 12 KARAKTERLİ ŞİFRELER KULLANMAMIZ GEREKİR"

Deniz Baykal'ın şoförünün kablosuz internetinin kim ya da kimler tarafından kullanıldığı ve neden bu şahsın seçildiği şu an için belirsizliğini koruyor. Yetkililer şifreli bir sisteme dışarıdan girişin sadece profesyonel kişiler tarafından yapılabileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca kablosuz internetin dışarıdan kullanıldığını tespit etmek de, kullanan şahsı bulmak da oldukça zor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*