İnternet manipülasyonu Apple'ı çökertti

İnternet manipülasyonu Apple'ı çökertti.8785
  • Giriş : 03.10.2008 / 22:33:00

Dün sabah CNN'in gönüllü gazetecilik biriminin internet sayfasında, Apple'ın CEO'su Steve Jobs'la ilgili çıkan haber dev şirkete kabus yaşattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Apple'ın hisselerinde dün yaşananlar, belki de tarihe geçebilecek bir hisse senedi manipülasyonunun yaşanmasına neden oldu.

Dün sabah saatlerinde CNN'in gönüllü gazetecilik biriminin internet sayfasında, Apple'ın CEO'su Steve Jobs'un kalp krizi geçirdiğine dair bir haber düştü.

Steve Jobs, genç yaşına rağmen Apple'ı batmak üzere olan bir bilgisayar üreticisiyken devralan, önce Apple bilgisayararı yenileyen, ardından ipod ile şirkete altın dönemini yaşatan, son olarak da iPhone ile dünyada milyonlara ulaşmasını sağlayan son derece önemli bir isim. Jobs bu nedenle şirket için büyük önem taşıyor.

Haberin yayınlanmasıyla birlikte Apple hisselerinde müthiş bir düşüş yaşandı. Hisseler son bir yılın en düşük düzeyine gerilerken, bazı alıcıların bu seviyeden işlem yaptıkları görüldü.

Sonrasında şirketten yapılan açıklamada haberin gerçeği yansıtmadığı ve Jobs'un sağlığının son derece iyi olduğu vurgulandı.
Ama yine de bu haberi yayan ve sonrasında düşen hisse fiyatından alım yapan yatırımcıların ciddi şekilde para kazandığı ifade ediliyor.

Bu arada ABD Sermaye Piyasası Kurulu'nun konuyla ilgili inceleme başlattığı açıklandı. Yine de hisselerdeki hızlı çakılmanın Wall Street'te hisseleri manipüle etmenin mevcut psikolojide ne kadar kolay olduğu ortaya çıkmış oldu.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*