İnternet medyasının patronlarına 'mutfaklarını' sorduk

İnternet medyasının patronlarına 'mutfaklarını' sorduk.10546
  • Giriş : 24.11.2007 / 01:00:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:29:00

Birkaç yıl önce sohbet programlarıyla anılan internet, günümüzde ise medyasıyla konuşuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

HABER AKTÜEL – Haber siteleri, ülkelerin gündemlerini değiştirebilen, gizli kalmış saklı gerçekleri gün yüzüne çıkaran bir platform halini alınca internet kullanıcıları da bunu görmezden gelmedi. Gündeme ilişkin tüm gelişmeleri internet medyasından takip eden kullanıcılar, haber okudukları sitelere güç verdiler.

 

Haber sitelerinin okur sayısının her geçen gün artması site sahiplerini “daha sağlam alt yapı ve daha şık tasarım oluşturma” zorunluluğuna itti. Bunu fırsat bilen tasarımcı ve yazılımcılar kolları sıvadı.

 

Türk internet medyası devlerinin yaklaşık yüzde 40’nın tasarım ve yazılım sorumluluğunu üstlenen Capitol Medya ve CM Bilişim, durumdan gayet memnun. www.internethaber.com www.haberaktuel.com www.hurhaber.com www.sonsayfa.com www.ensonhaber.com www.aktifhaber.com www.dunyabulteni.net gibi hatırı sayılır günlük ziyaretçi sayısı olan sitelere tasarım hizmeti veren Capitol Medya’dan Mevlüt Gönüllüoğlu, internet medyasındaki ziyaretçi sayısının artışında site tasarımının büyük rol oynadığını düşünüyor. Sitelerde habere ulaşmanın tasarımın sadeliğiyle daha pratik olduğunu anlatan Gönüllüoğlu, tasarımını yaptıkları tüm sitelere aynı titizliği gösterdiklerini belirtiyor. Site tasarımlarını “sitelere giydirilen kıyafet olarak” değerlendiren Gönüllüoğlu, günümüzde görüntüye verilen önemden bahsediyor ve örnek veriyor: “Tasarımını yaptığımız sitelerin ara yüzlerini zaman zaman değiştirme yoluna gittik. Ve her değişim gösterdi ki yenilikler ziyaretçi sayılarının artmasına ciddi etki ediyor.

 

SİTELERİN YAZILIMI “AYDIN”LARIN ELİNDEN

 

Sitelerin yazılım kısmın da ise bir işbirliği söz konusu. Ancak bu işbirliği başka bir işbirliği. Meslek hayatlarında iyi bir ikili olan Mehmet Emin Aydın ve Canan Baylar, Canan Hanımın soyadının da “Aydın” olmasıyla daha da özel bir hal alıyor. İyi bir iş arkadaşı olan ikili, bir de birbirine olunca işin hızı da, kalitesi de artıyor.

 

Gece gündüz demeden çalıştıklarını anlatan Canan Baylar Aydın, "İnternetin yoğun kullanılmasıyla birlikte internet medyası sahiplerinin istekleri de çoğalıyor… Özel isteklere yetişmek zor olmuyor mu?” sorusuna “Bir sitenin kalitesi hitap ettiği kesimin ihtiyaçlarını karşılama düzeyi ile ilişkilidir.  İhtiyaçların zamana, bölgeye ve kişilere göre değişebilen esnekliğini dikkate almak ve bu doğrultuda esnek projeler ortaya koymak zorundayız.  Biz CM Bilişim olarak, proje sürecinde  müşterilerimizin isteklerini göz önüne alarak istenen nitelikte özel çözümler üretmeye çalışıyoruz. Bizi başarıya götüren en önemli unsurun bu olduğunu düşünüyorum.” yanıtını veriyor.

 

Birbirine rakip sitelere verdikleri yazılımsal desteğin desteğin ayrıntılarına değinen Mehmet Emin Aydın ise sitelerin elde ettiği başarıyı; tasarım, yazılım, içerik ve reklâm kampanyası ile bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

 

Amaçlananın bir haber sitesi yapmak değil, aynı anda binlerce ziyaretçiye cevap verebilecek bir sistem geliştirmek olduğuna dikkatleri çeken Aydın şunları söylüyor: “Uygulanan teknikler sitenin günlük sayfa ziyaretine göre değişiklik gösterir. Örneğin günlük sayfa ziyareti 1–2 milyon olan bir site de sunucu bazlı kodlar yazmanız gerekir. Genel olarak ifade edersek ‘anlık ziyaretçi sayısı’ ve ‘kodlarınızın işlemciye bindirdiği yük’ önemli bir unsurdur.”

 

***

 

Capitol Medya ve CM Bilişim’in çalışmalarına kayıtsız kalmayan site sahipleri projelerinin gidişatı hakkında şunları söyledi:

 

HACER ALKAN ( www.internethaber.com )

 

“İnternet haberciliği televizyon ile gazetenin ortak karması gibi… Her ikisini aynı potada buluşturmak önemli. Bu noktada tasarım büyük önem taşıyor. Bir alışveriş sitesini tasarlamak çok farklı, haber sitesini tasarlamak çok daha farklı. Her şeyden önce haber mantığını, haberi çok iyi bilmek gerekiyor. Piyasada çok sayıda ve çok iyi tasarımcılar var. Bizim Capitol Medya ve CM Bilişim’i seçmemizin nedeni haberi bilen kişiler olması. Bu kurumlar, Türkiye’de internet medyasının görsel yüzünün yaratılmasında büyük pay sahibi oldular. Bunun en somut örneği İNTERNETHABER’in manşet bölümüdür. Haber başlığı üzerine geldiğinizde yandaki fotoğraf ve spot değişir. Şu anda yayında olan internet medya sitelerinin yüzde 80’i bu mantığı kullanmaktadır. Bunu oluşturan da işte bu iki kurum oldu.”

 

MUAZ KALAYCI ( www.haberaktuel.com )

 

Bir haber sitesi için eğer tabiri caizse mutfağı ve aşçıları çok önemlidir. Mutfaktaki malzemeler ne kadar çoksa aşçının çıkaracağı iş de o kadar fazla ve kalitelidir. 2005 senesinde kötü bir mutfakla bu işe başladık. Ancak mutfağımızı da, işimizi de Capitol Medya’ya ve CM Bilişim’e teslim edince gördük ki bu işi en iyi onlar yapıyor. HABERAKTÜEL’in başarılı olmasına vesile olan bu ekibe teşekkür ederim.

 

MEHMET ŞİMŞEK ( www.hurhaber.com )

 

Capitol Medya internet gazeteciliğinde geliştirdikleri tasarım ve yazılımla bu sektöre damga vurdular. Yol açıcı oldular. Kendileri bu anlamda önemli bir iş çıkardılar. HÜRHABER’in tasarımsal ve yazılımsal düzeni sayesinde haberlerimizi çok seri ve hızlı bir şekilde yayınlıyoruz. Capitol Medya Ve CM Bilişim’deki arkadaşlar teknolojinin geldiği son noktayı çok çabuk kavrayıp hizmete döken arkadaşlar. Sitemizin ilk tasarımını da yapan Capitol Medya, günün gereklerine uyarak siteyi ikinci defa ele alarak daha akışkan hala getirdiler. Statik değiller, aynı alışkanları devam ettirmiyorlar. Üretkenler.

 

SÜLEYMAN ÖZIŞIK ( www.sonsayfa.com )

 

“Türkiye’de internet haber siteleri profesyonel çalışamıyordu. Yazılım konusunda ciddi sıkıntılar vardı. Gelir de olmayınca alt yapıya yatırım yapılamadı. Ancak reklâm verenlerin internet sitelerindeki mecralara ilgisi artınca internet siteleri reklâmlardan gelir elde etmeye başladı. Site sahipleri buradan gelen yatırımı tamamen alt yapıya ve insana yöneltti. Dünya şartlarında büyümenin 1. önceliği kral içerik, 2. öncelik ise hoş tasarımdır. Altyapıya yatırım yapmaya başlayanlar Türkiye’nin önde gelen yazılım ve tasarımcılarıyla çalışmaya başladı. Capitol Medya ve CM Bilişim Türkiye’nin en dürüst ve kaliteli ekibi. Yazılımcıların işleri meşakkatli bir iş olduğu için stresli ve sıkıntılıdırlar. Kaprislidirler. Ancak biz CM Bilişim’den Mehmet Emin Aydın ve Canan Aydın’la ve Capitol Medya’dan Ömer Faruk Beyle SONSAYFA olarak uyum içinde çalıştık. Memnunuz.”

 

www.haberaktuel.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious