İnternet suçlarında liderliğe oynuyoruz

İnternet suçlarında liderliğe oynuyoruz.10801
  • Giriş : 30.06.2009 / 09:26:00

Türkiye siber suç liginde dünya devlerini geride bıraktı. Başkasının bilgisayarına girme faaliyetinde (zombie) onuncu, istenmeyen mail (spam) yayan ülkeler arasında ikinci sıradayız

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bilgi teknolojilerinde gelişmiş ülkeleri yakalamaya çalışan Türkiye, iş siber suça gelince dünya devlerini geride bıraktı. Zombie denen başkasının bilgisayarına girme faaliyetinde onuncu istenmeyen mail (spam) yayan ülkeler sıralamasında ikinci, bilgisayar üzerinden ekonomik suçlarda da yedinci sıradayız. Türkiye, kötücül yazılım bulunduran ülkeler sıralamasında yüzde 1.5'luk oranla 8'inci oldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, dünyada, 180 milyon internet adresi, 19.7 milyar internet sayfası, internette 1.6 milyar resim, 50 milyon ses ve görüntü dosyası bulunuyor. 1.3 milyar insanın kullandığı internetten günde 147 milyar e-posta gönderiliyor. Türkiye Rusya'dan sonra en fazla istenmeyen elektronik posta yayan ülke oldu.

EKONOMİK SUÇLAR ARTIYOR

Türkiye, banka ve kredi kartları ile banka hesaplarına yapılan saldırılar gibi siber ekonomik suçlarda da kendini gösteriyor. Bu sıralamada yüzde 1'lik oranıyla yedinciyiz. Bu listede de yine ilk sırada ABD var. Konuya yönelik değerlendirmede bulunan BTK Başkanı Tayfun Acarer de siber ortamdaki tehditlerin giderek arttığını belirterek, "Bu gibi istenmeyen saldırılar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer alıyor. Bunların çok büyük zararları var" dedi.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*