İnternet tarayıcısı Opera 15 yaşında!

İnternet tarayıcısı Opera 15 yaşında!.7416
  • Giriş : 29.04.2009 / 15:42:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:28:35

Tam tekmil internet deneyimi sunan web tarayıcısı Opera ile belki yeni tanıştınız. Peki Opera'nın 15. yılını kutladığını biliyor muydunuz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Her şey tam 15 yıl önce, Norveç'teki Telenor'a ait bir araştırma laboratuvarında başladı. Kendi web tarayıcılarını geliştirmeye karar veren iki bilgisayar mühendisi, bir hışımla klavyelerine asıldı ve o tuş tıkırtıları, bugünkü Opera'nın temellerini attı.

Opera Software CEO'su Jon von Tetzchner ve Geir Ivarsoy tarafından Nisan 1994'te geliştirilmeye başlanan web tarayıcısı, bugün Windows, Linux ve Mac bilgisayarlarda 40 milyonun üzerinde kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Gelecek 15 Yılda Ne Olur?

Jon von Tetzchner, internetin insanların yaşam, iş ve oyun tarzlarını köklü olarak değiştireceğinin bilincinde olduklarını belirtirken, gelecek 15 yılda milyarlarca insanın daha web ile tanışacağını ve bu kişilere Opera'yı seçmeleri için daha fazla neden sunacaklarını açıkladı. Opera CEO'sunun şu sözleri ise dikkat çekiyor: "Herkes, nasıl ve nerede internete bağlandığı fark etmeksizin, iyi bir tarayıcıyı hak eder."

Her Yerde Opera

Esasında tek bir platformlar arası tarayıcı motoru olarak düşünülen Opera, çekirdek kodları her yerde çalıştırılabildiği için web deneyimini TV'lerden medya oynatıcılara, cep telefonlarından oyun konsollarına ve hatta otomobillere kadar geniş bir yelpazede sunabiliyor.

Sekmeli tarayıcı özelliğinin temellerini de, aynı tarama penceresinde çoklu belge açarak attıklarını hatırlatan Opera ekibi, 2001 yılında ilk olarak fare hareketlerini, ardından Speed Dial hızlı erişim penceresini ve Opera Link senkronizasyon servisini internet kullanıcılarına kazandırdı.

Opera Turbo: İnternette Son Vites

Bu yıl da Opera Turbo ile web sayfalarını sıkıştırarak, her türlü internet bağlantısında genişbant konforu sunan ve sayfaları fazlasıyla hızlı görüntüleyen Opera, internet deneyimini daha da geliştirmek için çalışmalarına bugün de hız kesmeden devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*