İnternet yasası yolu yarıladı

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

İnternet ortamında işlenen suçlarla ilgili önleyici tedbirleri içeren kanun tasarısı yolu yarıladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tasarı TBMM Adalet Komisyonu’nda alt komisyona sevk edildi. Bilişim suçlarının cezalandırılmasına ilişkin tasarı ise Başbakanlıkta bekliyor.

Tasarı hakkında bilgi veren Adalet Bakanı Cemil Çiçek, teknolojinin yararlarına değindi ancak denetimin de şart olduğunu vurguladı. Türkiye’de son yıllarda, ücra köşelerde bile internet kafeler açıldığını belirten Bakan Çiçek, “Bu internet kafeler veya benzeri yapılaşmalar kontrol edilmezse, denetime tâbi tutulmazsa bunun ne gibi sonuçlar ortaya çıkardığını gazete sayfaları ile adli makamlara intikal eden dosyalardan biliyoruz. Açıkçası bugün bir kısım yerlerde teknolojinin kötüye kullanılması gibi bir tehlikeyle Türkiye karşı karşıyadır" dedi.

SANAL ORTAMA CİDDİYET GELİYOR

İnternet Medyası Derneği Başkanı Hadi Özışık da, nasıl gazetecilerin yasası varsa internet habercilerinin de yasası olması gerektiğini söyledi. Özışık, internet yasasının neler getireceğini şöyle anlattı: "Künyesi olmayan hiçbir site olmayacak. En az üç kişi çalıştıracak ve 212 sigorta yapılacak. Başı boşluk ortadan kalkacak. Bir haber nasıl yayınlandı ise cevap hakkı da aynı ölçüde haber yapılacak. İnternette ciddi gazetecilik yapmak isteyen bu şartlara uyacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious