İnternete çocuğunuzla birlikte girin

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Sabah Gazetesi tarafından düzenlenen "Temiz İnternet Kampanyası Arama Konferansı"nda konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, ailelere seslenerek, "Her şeyden önce çocuklarınızla iyi bir iletişim içinde olun.
çocuğunuzun yaşına uygun olacak kullanma süresini muhakkak belirleyin. Unutmayınız ki uzun süre bilgisayar veya internet kullanımı çocuğunuzun sosyalleşmesine olumsuz etki yapabilecektir. Çocuğunuzun oyuna, kitap okumaya, spor yapmaya ve sanata vakit ayırmasını muhakkak sağlayın" dedi.

Erdoğan, internet konusunda yasal eksiklikleri gidermek, sanal çetelerle mücadelenin hukuki altyapısını tamamlamak üzere yaptıkları düzenlemenin TBMM’ye sevk edildiğini anımsatarak, şunları söyledi:
"Buradan bir kez daha uyarıyorum. Herkes sorumluluğunun bilinci içinde olmalı, ayağını denk almalıdır. Bununla birlikte temiz internet mücadelesinin sadece güvenlik tedbirleriyle başarıya ulaşamayacağını da biliyoruz. Bu konuda toplumun tüm kesimlerinden destek bekliyoruz. En başta internet servis sağlayıcıları, içerik sağlayıcıları, internet kafe işletmecileri olmak üzere internet kullanıcıları, anne babalar, öğretmenler, gazeteciler, televizyoncular ve sivil toplum örgütlerinin bu kampanyaya en aktif şekilde katılmalarını arzuluyoruz." "İnterneti her türlü kirlilikten, çirkinlikten, zararlı alanlardan gelin birlikte arındıralım" çağrısında bulunan Başbakan Erdoğan, internetin, çocuklar için güvenli bir alana, temiz bir bilgi ve iletişim kaynağına dönüştürülmesi önerisinde bulundu.

Erdoğan, çocukların ve gençleri internetteki bilgi kirliliğinden korumak için en başta ebeveynlere görev düştüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Bu sorunu önce aile içinde çözüme kavuşturmalıyız. Biz hükümet olarak okullarımıza daha geniş bantlı bir internet imkanını getirdik. Bu projede, güvenli internet için gereken teknik ve idari önlemleri aldık. Ancak bu konuda da ailelere evlerinde önemli görevler düşüyor. Onun için buradan özellikle anne ve babalara seslenmek istiyorum: Her şeyden önce çocuklarınızla iyi bir iletişim içinde olun. Çocuğunuzun yaşına uygun olacak kullanma süresini muhakkak belirleyin. Unutmayınız ki, uzun süre bilgisayar veya internet kullanımı çocuğunuzun sosyalleşmesine olumsuz etki yapabilecektir. Çocuğunuzun oyuna, kitap okumaya, spor yapmaya ve sanata vakit ayırmasını muhakkak sağlayın.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da ebeveyn olarak çocuklarınıza iyi bir örnek olunuz. Bilinçli ve güvenli internet kullanım kurallarını öğrenin ve uygulayın. İnternette mümkünse çocuğunuzla birlikte gezin. Çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini, hangi sohbet ortamlarında bulunduğu konusunda muhakkak fikir sahibi olun. Çocuğunuzun internet ortamında güvenliğini sağlamak ve zararlı içeriklerden korumak amacıyla gerekli güvenlik ve filtreleme programlarını muhakkak yükleyin." Başbakan Erdoğan, yanlarında velisi olmayan, 12 yaşın altındaki çocukların internet kafelere alınmaması gerektiğini belirterek, bu konuda da gerekli hassasiyetin gösterileceğinden emin olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, gençlere ve çocuklara da çağrıda bulunarak, "Sizler de biliyorsunuz ki hayatın her alanında haklarımız olduğu gibi, haklarımızı ve özgürlüklerimizi kullanırken uymamız gereken, dikkat etmemiz gereken kurallar vardır. İletişim özgürlüğü içinde yer alan internet kullanımında da dikkat etmemiz gereken kurallar, çocukların internetten güvenli bir şekilde yararlanmalarını sağlamak açısından önem taşıyor" diye konuştu.

"İNTERNET ORTAMINDA TANIMADIĞINIZ KİŞİLERLE SOHBET ETMEYİN"
Gençlerin ve çocukların daha bilinçli ve güvenli internet kullanıcısı olmalarını sağlayacak bazı önerileri ve tavsiyeleri olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
"İnternet ve bilgisayarı bilgi birikiminizin arttırılmasına yönelik olarak kullanın. Bunu yaparken sosyal, kültürel ve spor faaliyetlerinize muhakkak zaman ayırın. İnternete mümkünse ailenizle birlikte girin. Sadece ailenizin ve okul öğretmenlerinizin onayladığı siteleri ziyaret edin. İnternet ortamında tanımadığınız kişilerle sohbet etmeyin, iletişim kurmayın. Sonuç olarak internetin amacı bilgi edinmek ve paylaşmaktır. İnternet yapmak istediğiniz işinizi kolaylaştırır, bilgi birikiminizi arttırır. Ancak internetin olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz etkilerinin de olduğunu unutmamak gerekir. Bizim görevimiz toplumumuzu bu olumsuz etkilerden korumaktır. İnanıyorum ki başta internet servis sağlayıcıları ve internet kafe işletmecileri olmak üzere bütün internet kullanıcıları, anne-babalar, öğretmenler, medya mensupları ve sivil toplum örgütleri bu kampanyaya en aktif şekilde katılacaklardır." Toplantıya Devlet Bakanları Beşir Atalay ve Nimet Çubukçu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Hilmi Bengi, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan ile çok sayıda bürokrat ile gazete ve televizyonların temsilcileri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious