İnternete değil suça sansür getiriyoruz

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, internet suçlarına ilişkin yasal düzenlemenin komisyonda kabul edildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yıldırım, “Bu, internete değil, internet üzerinden işlenen suçlara karşı bir sansürdür” dedi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, geçtiğimiz aylarda yaşanan bazı olaylar sonrası gündeme taşınan “internet suçları”na ilişkin yasal düzenlemenin ilk aşamasının tamamlandığını söyledi. Tehlike büyümeden ve toplumu zehirlemeden birşeyler yapmaya karar verdiklerini dile getiren Yıldırım, konuya ilişkin yaptıkları ve geçen hafta Adalet Komisyonu’nda kabul edilen yasal düzenlemenin kapsamını “Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve internet ortamında işlenme kabiliyeti olan çocuk istismarı, pornografi, fuhuş, kumar, sağlığa aykırı ürünlerin pazarlanması ve Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk aleyhine işlenen 6 suç” olarak açıkladı.

KURUL OLUŞTURULDU

İnternet Medyası Derneği tarafından düzenlenen “İnternet Günleri” etkinliklerinin açılışında konuşan Bakan Yıldırım, düzenlemede suçların madde numarası ve suç türüyle ilgili bütün detayları içerecek şekilde yer aldığına değinerek, bunu uygulayacak bir kurul oluşturulduğunu belirtti. Yıldırım, internet, altyapı ve içerik sağlayıcılar ile arama motorlarına da sorumluluklar verileceğini belirtti. Uygulamada tüm kimlik ve adres bilgilerinin yer alacağını, suç, bilerek ve niyetli bir şekilde işleniyorsa kişinin sorumlu tutulacağını kaydeden Yıldırım, “Yasanın isabetli uygulanıp uygulanmaması toplum olarak duyarlılığımıza bağlı. Bu, internete sansür değil, internet üzerinden işlenen suçlara karşı bir sansürdür” dedi.

AVEA TURKCELL DAVASINDA MÜDAHİL OLACAK

Etkinlik çerçevesinde düzenlenen “Teknoloji bizi nereye götürecek” başlıklı panel ise, gündemdeki “numara taşınabilirliği” tartışmasının taraflarını biraraya getirdi. Turkcel’in numara taşınabilirliği uygulamasına karşı açtığı dava sonrası karşılıklı açıklamalar ile taraflar arasında süren gerginlik paneldeki konuşmaların içeriğine de yansıdı. GSM operatörleri genel müdürleri ile Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany’nin konuşmacı olduğu panelin moderatörlüğünü üstlenen Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin, “Konumuz internet. Konuşmaların içeriği de bu olursa seviniriz” uyarısı yapmak durumunda kaldı. Panel sonrası soruları cevaplayan Avea CEO’su Cüneyt Türktan, Turkcell’in numara taşınabilirliği konusunda Danıştay’da açtığı davada Telekomünikasyon Kurumu’nun yanında müdahil olarak yer alacaklarını belirterek, “Hangi noktada olursa olsun, biz de doğal olarak hukuki haklarımızı arayacağız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious