İnternete kimlik numarasıyla girilsin

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü, bilişim suçlarının önüne geçmek için internete şifre ile girilmesini istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Otellerde, iş merkezlerinde ve evlerde kablosuz modemle sağlanan internet erişiminin de yine şifreli hale getirilmesi gündemde.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla oluşturulan komisyonun önceki gün yapılan toplantısında, İnternet Takip Merkezi'nin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulması kararlaştırıldı. Merkezin tüm internet ortamını denetim altına alması amacıyla hazırlanan Bilişim Ağı Hizmetlerinin Düzenlenmesi ve Bilicim Suçları Hakkında Kanun Tasarısı'na da özel maddeler konuldu. Buna göre servis, hizmet ve yer sağlayıcılara kayıtları bir ile beş yıl arasında tutma zorunluluğu getiriliyor. İnternet kullanıcılarının yaptıkları işlemlerin kayıtlarının tamamının tutulabilmesi amacıyla da komisyon toplantısında internete ulaşımın şifreli hale getirilmesi gündeme getirildi. Buna göre herhangi bir internet kafe ya da çalıştığı kurumda internet kullanmak isteyenler TC kimlik numarası ve şifre ile sanal ortama girebilecekler. Böylelikle yaptıkları tüm işlemlerin kayıtları da tutulmuş olacak.

Kablosuz internete de şifre

Son yıllarda özellikle dizüstü bilgisayarların kullanımıyla yaygınlaşan kablosuz internet erişimine de benzer denetimler getirilmesi planlanıyor. Büyük alışveriş merkezleri, iş merkezleri, oteller, siteler ve kurumlarda kullanıcıların hizmetine sunulan kablosuz internetin de şifreli hale getirilmesi istendi.

Adalet ve İçişleri bakanlıklarınca bilişim suçlarıyla ilgili hazırlanan kanun tasarısına göre erişim sağlayıcılara önemli sorumluluklar yükleniyor. Kullanıcılarla ilgili bilgileri 5 yıla kadar depolama yükümlülüğü getirilen hizmet sağlayıcılar, olumsuz yayınları da tespit etmeleri halinde müdahale etmeleri gerekiyor. Tasarıda, 'hacker' olarak adlandırılan internet korsanlarına da ağır cezalar geliyor. Bilişim sistemine giren hacker'ler 5 yıla kadar hapis ve ağır para cezaları ile karşı karşıya kalacak. Çocuk pornografisi üretenlere ise 8 yıldan 12 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası verilecek.

MSN'de kişileri yanıltanlara ceza

Bilişim ağı üzerinden, kendi kimliğini gizleyerek bir başkası gibi davranarak, kendisi veya başkası için yarar temin etmek veya başkasına zarar vermek amacıyla kişileri yanıltarak bilgi toplayanlar da ceza alacak. Bu kişiler, bir yıla kadar hapis veya iki yüz günden az olmamak üzere adlî para cezası ile karşı karşıya kalacak.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious